- Advertisement -

TAG

Angela merkel

Zëdhënësi i Merkelit bën thirrje të mos stigmatizohen personat me COVID-19

Zemërimi ndaj njerëzve me koronavirus në dy rajone të Gjermanisë, që janë nën izolim, është "plotësisht i papranueshëm ", tha zëdhënësi i kancelares, Angela...

Fondet për koronën, krerët e BE: Duhen ngritur ura të mëdha brenda unionit. Kompromisi që duhet të bëjë Merkel

Ajo për të cilën janë të një mendimi krerët e BE është që të ketë një fond ndihmash për krizën e Coronës. Por grindja...

Merkel refuzon ftesën e Trumpit për Samitin e G7-ës në Uashington

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar ftesën e presidentit amerikan, Donald Trump për të marrë pjesë në samitin e grupit të shtatë vendeve më...

“Sulmi kibernetik në parlament”, Gjermania kërcënon Rusinë

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka kërcënuar me sanksione të BE-së ndaj "atyre që janë përgjegjës", duke përfshirë një shtetas rus, për një sulm...

Merkel: Shpresojmë që plani i BE-së për rimëkëmbjen të hyjë në fuqi më 1 janar 2021

Negociatat e vështira për planin e rimëkëmbjes prej 750 miliardë dollarë, prezantuar nga Bashkimi Europian nuk do të përfundohen gjatë samitit të ardhshëm europian...

Një mandat i pestë për Angela Merkelin? DW: Çfarë thonë anëtarët e grupit parlamentar unionist

Ngacmohen dy vetë që nuk e duan gjithmonë njëri-tjetrin. Kur Angela Merkel tejkaloi kufirin kohor prej një minute për një përgjigje të mërkurën gjatë...

Gjermania/ Merkel dënon piraterinë e shërbimeve sekrete ruse

Kancelarja gjermane, Angela Merkel konfirmoi sot se kishte prova për përpjekjet “skandaloze” të piraterisë ruse që kishte shënjestuar kancelarinë gjermane. “Sinqerisht mund të them se...

Botë ndryshe?

Nga Mehmet Elezi 1. COVID-19 na zuri tradhmend (në befasi). Pse? Perëndimi ra viktimë e suksesit të vet. Mirëqenie, konsum, udhëtime. Teknologji, kulturë. Gati u harrua se...

“Pekini të jetë më transparent”, Angela Merkel sulmon Kinën: Mashtroi botën për koronavirusin

Angela Merkel është bërë udhëheqja më e fundit që ka reaguar duke lënë të kuptohet se Kina është përgjegjëse për çfarë ka ndodhur deri...

Masat e reja në Gjermani/ Merkel shprehet se është një “sukses i brishtë”

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel ka reaguar në lidhje me masat që po merr qeveria e saj saj sa i përket frenimit të pandemisë...

Latest news

Shënohet viktima e parë shqiptare nga tërmeti në Izmir

Shënohet viktima e parë me origjinë shqiptare nga tërmeti tragjik në Izmir. Ambasadori shqiptar në Turqi, Kastriot Robo deklaroi se viktima është një grua...

U plagos nga tërmeti, 14-vjeçari shqiptar në Greqi: Gjithçka do të kalojë

Mes të plagosurve në Greqi nga tërmeti me epiqendër në Samos është edhe një 14 vjeçar shqiptar. Ai është Enriko Mane, ndërsa pas plagëve që...

241 raste të reja me koronavirus, humbin jetën 7 pacientë

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 241 raste të reja me koronavirus nga 1260 testime të kryera në total. 7 pacientë të cilët...

Spahia: Komiteti i ekspertëve nuk i dha kurrë përgjigje shqetësimeve të qytetarëve

Ish-deputeti demokrat Bardh Spahia  i përgjigjet Komitetit të Ekspertëve, duke thënë se ai komitet kurrë nuk i dha përgjigje shqetësimeve të qytetarëve dhe as...

E dhunuan dhe morën peng 41-vjeçarin, arrestohen 3 autorët në Himarë

Policia ka arrestuar tre persona në Himarë pasi akuzohen për dhunimin dhe pengmarrjen e një 41-vjeçari tre ditë më parë. Të arrestuarit janë N. M. 26...
- Advertisement -