- Advertisement -

TAG

Alma Nikolli

Gjuha e “shkeljes së këmbës”, talenti i “fshehur” i nënave shqiptare

Nga Alma Nikolli Ishte një kohë kur ishim fëmijë, fëmijë shqiptarë. Shikimi domethënës prindëror nënkuptonte sjellje të shumta preçize që nuk duhet kurrsesi t’i ngatërroje....

“Pleqtë”, jashtëtokësorët e karantinës

Nga Alma Nikolli “Më mbaroi sheqeri. Bo, bo...duhet të dal!”. Ky ishte shkaku që e nxori xha Ilirin nga shtëpia atë ditë. Cilën ditë? Zgjidhe...

Mami mos m’i publiko më fotografitë në facebook!

Nga Alma Nikolli* Mami, unë sot në mëngjes u zgjova 20 vjeç, vite që i kam gëzuar falë teje. Si thuajse në çdo ditë të...

Një përgjigjie për pyetjen absurde: “A e bëre vetë bebin?”

Nga Alma Nikolli Një e qarë foshnje, lot e buzëqeshje prindërore… dhe ja ku erdhi në jetë bebi më i bukur që ekziston. Mrekullia më...

Gratë e Mirditës, heroinat që jetuan të përditshmen veshur me teshat popullore

Nga Alma Nikolli Tesha të bardha. Si bora në bjeshkë e tamli i deleve. Kjo ishte veshja e gruas mirditore. Kjo ishte veshja e gjyshes sime....

Kandidate për zgjedhjet në Itali/ Vajza çame rrëfen rrugëtimin e saj: Mes lotëve dhe frikës…

Bisedoi: Alma Nikolli “Italia ka shijen e bukës,  e sidomos atë të bukes të fëmijëve të mi.  Tirana është e ëmbël si bakllavaja e mamit e ëmbel si...

Një histori shumë, shumë personale

Nga Alma Nikolli Unë kam ardhur në Tiranë në vitin 1997. E guximshme, jo për mua sigurisht. Atëherë isha 5 vjeçe dhe si një fëmijë...

Më thuaj si i nder rrobat në tel, të them ç’vajzë je

Nga Alma Nikolli Për fat të mirë, dikur kam qenë fëmijë. Asnjë lodër nuk më priste, kur zgjohesha në mëngjes, por kisha të gjithë botën...

Sfida më e re në rrjet: Lakna me mish challange

Altinin e Mrizit e njohin të gjithë. Ai mund të cilësohet pa frikë revolucionar i ushqimit. Ndërsa prej vitesh Shqipëria i ka orientuar shijet...

Lutje për shqiptarët: Peshkun, picën…e femrat, prekini veç me dorë, jo me pirun

"Dielli është gjithçka duhet për me qenë i buzëqeshun." Nga Alma Nikolli Të pyesësh një gazetar është pak e “mundimshme" sepse fillon të pyet vetë i pari....

Latest news

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...
- Advertisement -