“Pleqtë”, jashtëtokësorët e karantinës

Duhet të lëçisni

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Nga Alma Nikolli

“Më mbaroi sheqeri. Bo, bo…duhet të dal!”. Ky ishte shkaku që e nxori xha Ilirin nga shtëpia atë ditë. Cilën ditë? Zgjidhe një çfarëdo, me kushtin që të jetë e vitit 2020.

Teksa lante duart, mendonte: “A ia vlen të dal për sheqer?”. Ishte e vetmja ëmbëlsi në këto ditë të trishta. E vetmja që i bënte shoqëri ishte kafeja me sheqer, ose ndonjë telefonatë formale, ashtu si larja e duarve para se të dilte…, kur kontaktin e vetëm prej 5 ditësh e kishte pasur me orenditë e shtëpisë.

Në korridor dëgjoheshin ritmi i orës dhe hapat e tij. Mori shkopin e pallton pas dere dhe nisi kalvarin e zbritjes së shkallëve. Jetonte në pallat pa ashensor, nga ata të “kohës së Enverit”.

85 vjeç burrë. Fisnik e i pastër, ama këto ditë sa herë kalonte afër dikujt i largoheshin. Sigurisht, për ta mbrojtur. Poshtë maskës i falenderonte fqinjët apo kalimtarët i buzëqeshur, me aq dhëmbë sa i kanë ngelur.

Dyqani më i afërt i duket më larg se kurrë, e po ashtu njerëzit më të afërt. Ishin miqtë e tij, me të cilët luante nga një dorë shah. Kartonët e zakonshëm ku shtroheshin çdo ditë për të luajtur i kishte kalbur shiu.

Doli që doli, e mbushi trastën plot. Plot duke marrë parasysh pensionin “e majmë” që mezi e priste muaj për muaj. Rruga e kthimit u bë edhe më e ngadaltë. Ndonjë i ri i mbarë që e ndihmonte zakonisht me trastat, këtë herë ndenji larg. Sigurisht, për ta mbrojtur. E dinte mirë këtë refren. “Kush të do, mban distancë…”.

Në lajme dëgjonte çdo ditë se të moshuarit janë më të rrezikuarit. E në lagje terminologjia thjeshtëzohej e “fakti” ishte më therrës. Nuk kishte facebook, por dëgjonte zëra. Zëra që thoshin se ky i pafe virus kap më shumë pleqtë, “pleqtë duan t’i mbysin vetë”, guxonin të shprehnin ca të tjerë.

E i moshuari xha Ilir, që nuk e kishte ofendim edhe ta quanin plak, mendonte se çfarë i ka bërë kësaj bote… “Ah, moj grua të ishe gjallë, ta bëja unë kafenë”,- tha me zë pasi mbylli derën.

Ndihej jashtëtokësor.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Naomi Campbell i habit të gjithë, nënë për herë të parë në moshën 50-vjeçare (foto)

Supermodelja Naomi Campbell i ka surprizuar të gjithë ditën e sotme teksa ka zbuluar se është bërë nënë për herë të parë. Naomi ka...