Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Skandali i Air Albania/ Biznesmeni turk: Në mashtrimin e Sinan Idrizit u përfshi kryeministri Edi Rama

Nga 27.al 0

Në skandalin e Air Albania, i cili do të gjykohet në Turqi del hapur që kryeministri Edi Rama është investuar personalisht për të favorizuar një aferë në blerjen e e kompanisë GFI Albania SH.P.K., e cila do të ndikonte drejtpërdrejtë në tregun e karburanteve në Shqipëri.

Sipërmarësi turk, Adnan Polat në deklaratën e tij për median thotë: “Me personin e quajtur Sinan Idrizi u ndërmorën negociata për blerjen e kompanisë GFI Albania SH.P.K. U ndërmorën hapa edhe me pjesëmarrjen e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe si rezultat, ndodhi ngjarja e përmendur…”.

Nuk është hera e parë që kryetari i qeverisë përflitet për korrupsion, por është është hera e parë që një njeri aq i fuqishëm në botën financiare turke si Adnan Polat e thotë me përgjegjësi që Edi Rama është përfshirë në vetë të parë dhe për pasojë ka ndodhur mashtrimi, vjedhja e parave të tij. Asnjë kryeministër nuk mund të ndërmarrë hapa konkretë në një marrëdhënie biznesi krejt private, përveçse kur është i interesuar që të jetë vetë pjesë e tregut të karburanteve, jo si politikan, por si padron.

Me sa duket në mashtrimin e Sinan Idrizit përkrahja ka ardhur  plotësisht prej qeverisë. Sepse, vetëm një njeri me mbështetje të këtillë mund të të marrë 3 milionë e gjysëm dollarë, nuk i kthen dhe më pas del në televizor duke e pranuar hapur që e ka mik Edi Ramën.

Adnan Polat është një nga njerëzit më të fuqishëm në botën e biznesit turk. Ish-President i Gallatasaraj është shumë i pasur, por me mjaft prestigj. Ai nuk mund të pranojë kurrsesi të mashtrohet nga dyshja Idrizi-Rama, pasi më shumë se paratë e humbura në lojë është reputacioni i tij ndërkombëtar.

Adnan Polat është një njeri i afërt i Presidentit Recep Tayyip Erdogan, të cilit Edi Rama e thërret “vëllai i madh”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej