Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shqiptarët

Nga Ejona 0

Nga Paul Lendvai

Rezistenca e popullit shqiptar ndaj tendencave autoritare kërkon mirëkuptim, ndihmë dhe solidaritet nga shoqëria ndërkombëtare.

Shqiptarët ishin dhe janë një element i paparashikueshëm dhe gjithnjë i nënvlerësuar në politikën e Ballkanit të Bashkimit Evropian dhe fuqive të mëdha.  Në funksion të vendndodhjes së rëndësishme strategjike të Shqipërisë, Republikës së Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, forca shpërthyese e nacionalizmit shqiptar mbetet një faktor i pasigurisë i klasit të parë për vendet fqinje.  Kjo është arsyeja pse bllokimi i hapjes së bisedimeve të pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ka ngritur shqetësime të ligjshme në rajon.  Albin Kurti kohët e fundit mori detyrën si Kryeministër në Kosovë. 44-vjeçari ish-aktivist i krahut të majtë dhe kryengritës nacionalist tani premton një kurs të moderuar, por pa kompromise për çështje themelore.

Ajo që të gjithë vëzhguesit e ditur theksojnë pothuajse unanimisht është reputacioni i tij si një politikan absolutisht i pakorruptueshëm.  Mbetet për tu parë nëse “epoka e re” e premtuar do të zgjasë.  Ajo që është e sigurt është se jo vetëm në Kosovë, por edhe në Shqipërinë fqinje, nuk është – siç supozohet shpesh – nostalgji për një “Shqipëri të Madhe”, por lufta për sundimin e ligjit dhe kundër korrupsionit që formon ngjarje politike.  Bisedat që kam pasur në Tiranë dhe qytete të tjera të Shqipërisë këto ditë lanë përshtypjen e një shteti shumë të brishtë.

Edi Rama, Kryeministri i Republikës së  Shqipërisë.

Kryeministri socialist Edi Rama, një piktor i njohur që ka sunduar për pesë vjet, duhet t’i detyrohet reputacionit të tij kryesisht rrjetit të tij artistik ndërkombëtar dhe talentit të tij për retorikë.  Tonet e tij sporadike nacionaliste (ai propozoi një president të përbashkët për Shqipërinë dhe Kosovën) duhet të merren më pak seriozisht sesa imazhi i portretizuar në mënyrë kritike të ndjerë politike në institucionet gjyqësore dhe të degjenerimit politik për shkak të ndikimit të madh të karteleve të drogës në Shqipëri.

Fakti që zëdhënësit e Partisë Demokratike, të cilët për momentin po bojkotojnë Parlamentin dhe zgjedhjet, e përshkruajnë shfaqjen e premtuar të gjyqtarëve dhe prokurorëve si një komedi tragjike dhe dënojnë qeverinë e vetë-shërbimit nuk mund, megjithatë, të fshehë faktin se, përmes dekadave të abuzimit politik, gjyqësori dhe gjyqësori  e gjithë administrata publike tashmë është dëmtuar shumë.  Sidoqoftë, edhe kritikët më të ashpër të qeverisë Rama theksojnë se duhet të fillojnë negociatat me Bashkimin Evropian.  Shoqëria ndërkombëtare do të duhet të bëjë gjithçka për të rritur presionin ndaj qeverisë dhe të mbështesë ndryshimin që ka filluar.

Unë jam një nga ata komentuesit e paktë që përjetova diktaturën më të pamëshirshme në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, përkatësisht regjimi vrastar i Enver Hodja, dhe arrita ta tregoja para audiencës dhe lexuesve.  Unë e bëra atë në kohën e zgjidhjes së përgjakshme të Miloševic, Mladic dhe Karadžic me shqiptarët e Kosovës.

Qëndrueshmëria mahnitëse e popullit shqiptar ndaj tendencave autoritare kërkon sot mirëkuptim, ndihmë dhe solidaritet nga shoqëria ndërkombëtare në funksion të sfidave të mëdha. /DERSTANDARD.DE

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej