Rreziku nga sulmet kibernetike, Qiriazi: Diplomacia duhet të jetë më e mprehtë (film)

Duhet të lëçisni

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Ashtu siç ishte parashikuar, moti i keq ka përfshirë vendin gjatë kësaj të premteje dhe pritet të vijojë edhe nesër. Nisur nga rrethanat e krijuara...

Shenja plumbash kudo, brenda shtëpisë ku Lefter Zhidru luftoi me policinë (Film)

I ngjajnë një skenë të vërtetë lufte pamjet nga brenda shtëpisë së Lefter Zhidrut, në të cilën ai u përplas me armë një ditë...

I ftuar në “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin, ekpserti për Çështjet e Sigurisë (IDM), Redion Qiriazi ka folur për rrezikun nga sulmet kibernetike. Qiriazi u shpreh se që në dhjetor të 2018 Shqipëria largon ambasadorin iranian bashkë me një nënpunës, veprim i cili pasoi me një reagim nga Irani se ishte një keqkuptim i influencuar nga SHBA.

Sipas tij egziston probabiliteti që një kërcënim kibernetik të jetë i vijueshëm pavarësisht se e kemi të vështirë ta dallojmë.

“Në çështjet e Sigurisë Kombëtare ne tregojmë vlerat si komb, duke ardhur nga një regjim shumë i ashpër diktatorial e kuptojmë se çfarë do të thotë të jesh i burgosur. Diplomacia për këto situata duhet të jetë më e mprehtë. Ne kemi konsumuar shumë nga siguria që ofron aleanca, kemi mirëpritur nivelin e riskut për vendin ton, por në të njëjtën kohë kemi një lloj sigurie nga aletatët”, deklaroi Qiriazi.

Gjatë diskutimit në studio me Enkel Demin, Qiriazi sa i përket rikthimit të ish-luftëtarëve të Isis, duke kujtuar edhe vdekjen e një të riu nga Gjilani, u shpreh se shteti duhet të marrë masa. “Në mënyrë konstante ka kërcënime të sigurisë, çdo ditë që kalon bëhen potencial më i madh për tu afruar organizatave terroriste. Ata janë qytetarët tanë dhe në këtë mënyrë kemi detyrimin ti mbrojmë”, tha më tej Qiriazi. /abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Ashtu siç ishte parashikuar, moti i keq ka përfshirë vendin gjatë kësaj të premteje dhe pritet të vijojë edhe nesër. Nisur nga rrethanat e krijuara...

Shenja plumbash kudo, brenda shtëpisë ku Lefter Zhidru luftoi me policinë (Film)

I ngjajnë një skenë të vërtetë lufte pamjet nga brenda shtëpisë së Lefter Zhidrut, në të cilën ai u përplas me armë një ditë...

Naftëtarët e Ballshit paralajmërojnë grevë urie

Naftëtarët e Ballshit i janë rikthyer protestave për shkak se nuk kanë marrë asnjë zgjidhje, për pagat dhe rikthimin në punë. Ata theksojnë se prej...