- Advertisement -

TAG

Irani

Bisedimet bërthamore, SHBA-Iranit: Koha po mbaron

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se koha po mbaron që Irani të rikthehet tek negociatat e Vjenës për ri-aktivizimin e marrëveshjes bërthamore...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

Irani dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje afatgjatë bashkëpunimi

Kina dhe Irani duan të bashkëpunojnë më ngushtë në të ardhmen. Ministrat e jashtëm të të dy vendeve nënshkruan një marrëveshje të planifikuar për...

Hillary Clinton i bën thirrje Donald Trump: Mos bëj gafë të fillosh luftë me Iranin në ditët e fundit të detyrës si President

Hillary Clinton i ka bërë thirrje presidentit të SHBA-së Donald Trump që të mos nisë një luftë me Iranin përpara largimit të tij nga...

Skema 3D, si u ekzekutua me mitraloz të telekomanduar “babai” i bombës iraniane

“Babai” i bombës bërthamore iraniane Mohsen Fakhrizadeh u ekzekutua me një mitraloz të komanduar nga një satelit me “inteligjencë artificiale”. CNN raporton se Fakhrizadeh...

Vrasja e shkencëtarit iranian, ministri i Jashtëm drejton gishtin nga Izraeli

Ministri i Jashtëm iranian është shprehur se armiku i Iranit, Izraeli ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në vrasjen e shkencëtarit të...

Irani dënon me vdekje “spiunin”, pretendohet se ka ndarë informacione për Soleimanin

Irani ka dënuar me vdekje një person me pretendimin se ka ndarë informacionet e rutës së gjeneralit iranian, Qassem Soleimani, i cili u vra...

Vendi i parë në botë që goditet nga vala e dytë e Koronavirusit

Irani është vendi i parë në botë që raportoi valën e të dytë të infeksioneve të coronavirusit, pasi lehtësoi masat e bllokimit në vend. Sipas...

Irani paralajmëron me “përgjigje shkatërruese” nëse vazhdon embargoja në armë

Presidenti iranian, Hasan Rohani ka kërcënuar me përgjigjen e tij drejtuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nëse vazhdojnë përpjekjet për embargon e Këshillit të...

Investigimi i BBC/ Si një kompani ajrore iraniane ndihmoi në përhapjen e koronavirusit

Një investigim nga “BBC News Aarabic “, ka analizuar të dhënat që tregojnë se si linja ajrore më e madhe e Iranit, Mahan Air...

Latest news

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...
- Advertisement -