Rezolutë në Kuvendin e Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të Serbisë

Duhet të lëçisni

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...
Nga Boiken Abazi
Rezolutë në Kuvendin e Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të Serbisë.
Nuk ka më asnjë justifikim pse deputetët e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë nuk nisin procedurat për të miratuar rezolutën për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të Serbisë në Kosovë. Kuvendi i Kosovës e ka miratuar këtë rezolutë në vitin 2019, dhe ka caktuar datën 15 Janar, që përkon me “Masakrën e Reçakut”, si data e shënimit të këtij gjenocidi ku u dëbuan mbi një milionë shqiptarë, u vranë mbi 12 mijë persona, civilë të pambrojtur nga të gjitha etnitë, por shumica shqiptarë. U vranë mbi 1300 fëmijë, u dhunuan mbi 20 mijë vajza dhe gra dhe u bënë mbi 100 masakra.
Mediat raportuan mbrëmë se PS ka nisur të ngrejë një komision të posaçëm për shqiptarët që kanë punuar pas lufte me UNMIK-un, në rregull. Mirëpo, a e dinë këta deputetë se nuk ekziston asnjë vendim i Kuvendit të Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të Serbisë. Kjo është mënyra se si mbrohet çështja kombëtare dhe UÇK-ja institucionalisht, dhe jo cicërimat në Twitter. Rezoluta është hapi i parë i domosdoshëm institucional i Republikës së Shqipërisë për të ndihmuar më tej Kosovën që dosja për gjenocidin e Serbisë të depozitohet në çdo organizatë ndërkombëtare dhe ndërqeveritare, duke kërkuar me insistim gjykimin e kriminelëve gjenocidial të Serbisë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...

Sërish qindra të infektuar, 21 persona humbin betejën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Situata me koronavirusin vazhdon të mbetet problematike në vendin tonë, duke qenë se në 24 orët e fundit janë identifikuar 952 persona të prekur...