Raporti i Freedom House për Shqipërinë, PDIU: Për shkak të dështimeve të njëpasnjëshme të Edi Ramës

Duhet të lëçisni

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

Plan masash për sigurimin e zgjedhjeve/ Policia: 74 objekte të rëndësishme merren në ruajtje që sot

Nëndrejtori i Policisë së Shtetit Albert Dervishaj, theksoi se policia kalon në gatishmëri dhe shërbim të përforcuar për zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë...

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet ka reaguar lidhur me raportin e fundit të Freedom House “Liria në Botë”, ku Shqipëria ka rënë një pikë më poshtë.

Përmes një deklarate për shtyp, PDIU deklaron se kjo rënie ka ardhur për shkak të dështimeve të njëpasnjëshme të Edi Ramës, ku vendi ynë vazhdon të shënojë regres në të gjithë raportet prestigjioze ndërkombëtare

Gjithshtu PDIU shprehet se fitorja e opozitës së bashkuar në 25 prill do të jetë dita e rikthimit të demokracisë dhe të qeverisjes në dobi të qytetarëve.

Deklarata e Plotë

Shqipëria “e rilindur” e Edi Ramës vijon të marrë goditje të njëpasnjëshme ndërkombëtare. Sipas Raportit të këtij viti të Freedom House “Liria në Botë” Shqipëria shënon sërish regres dhe vlerësohet si vend pjesërisht i lirë.

Raporti vlerëson se ka rënie në kategorinë e të drejtave të grumbullimit dhe organizimit, duke përmendur në mënyrë të veçantë dhunën ndaj protestuesve gjatë shembjes së Teatrit Kombëtar, por edhe vrasjen e të riut Klodian  Rasha.

Për shkak të dështimeve të njëpasnjëshme të Edi Ramës, që nga dita kur erdhi në pushtet, vendi ynë vazhdon të shënojë regres në të gjithë raportet prestigjioze ndërkombëtare.

Sipas Raportit “Kombet në Tranzit 2020” të Freedom House, në Shqipëri vijon të rritet korrupsioni dhe të bjerë liria e medias. Sipas Raportit, në Shqipëri shkelen parimet demokratike dhe bjerren institucionet.

Raporti i Transparency International nxjerr në pah korrupsionin e lartë në Shqipëri dhe diferencën e madhe me mesataren e përgjithshme të korrupsionit në Europë dhe më gjerë.

Edhe raportet e FMN-së për Shqipërinë janë më kritiket në rajon, qoftë për mënyrën sesi menaxhohen financat publike, qoftë për mungesën e transparencës dhe rrezikun e lartë të PPP-ve dhe rritjen e borxhit.

Ndërsa në raportin e saj “Covid and Economic Outlook”, Banka Botërore vëren se niveli i varfërisë në vend vazhdon të rritet.

Në gjendjen ku e ka shpënë vendin, Edi Ramën nuk e shpëton dot asnjë truk propagandistik. Fitorja e opozitës së bashkuar në 25 prill do të jetë dita e rikthimit të demokracisë dhe të qeverisjes në dobi të qytetarëve.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

Plan masash për sigurimin e zgjedhjeve/ Policia: 74 objekte të rëndësishme merren në ruajtje që sot

Nëndrejtori i Policisë së Shtetit Albert Dervishaj, theksoi se policia kalon në gatishmëri dhe shërbim të përforcuar për zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë...

Vendimi për emigrantët që vijnë nga Greqia, Gjykata Administrative shpall moskompetencën për ankimimin e LSI, ja çfarë pritet

Gjykata Administrative shpall mos-kompetencën për ankimimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim për karantinimin e emigrantëve shqiptarë që kthehen nga Greqia. Administrativja e kalon për...