Rama padit Haradinajn për “shpifje”. Ja si reagon Ramushi

Duhet të lëçisni

Urdhëri i peshkut/ Ambasadorja Yuri Kim po bëhet komike: Meta e Ruçi të punojnë urgjentisht për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese brenda 2020-ës

Dikush duhet t’i thotë ambasadores amerikane që prej kohësh është bërë qesharake, teksa me të vetën “jep urdhëra”, por nuk është se ia fërshëllen...

8 viktima dhe 144 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut  8 pacientë me COVID-19 kanë humbur jetën. Ministria e Shëndetësisë bën me dije së në 24...

Katër të vdekur dhe 57 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur katër persona dhe se janë regjistruar 57 raste të...

Katër raste të reja me Covid-19 në Vlorë, një prej tyre punonjës në Universitet

Katër raste të reja me koronavirus janë konfirmuar ditën e sotme në Vlorë. Raportohet se një prej tyre është staf në Universitetin Ismail Qemali. Ndërsa...
Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në bazë të raportimeve në media, ka deponuar padi kundër tij në gjykatë.”Unë, sipas ligjit, do të përgatis përgjigje në padi, në afatet e përcaktuara ligjore”, shkroi Haradinaj në facebook.
Të mërkurën, ueb-faqja “Betimi për Drejtësi” tha se ka siguruar padinë e Ramës, e cila është dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë. Padia e Ramës, sipas Betimit për Drejtësi, pretendon se Haradinaj ka shpifur ndaj Ramës për deklaratat e tij që i ka dhënë në lidhje me temën e shkëmbimit të territoreve.”Në këtë padi përmenden disa emisione të transmetuara gjatë muajit tetor të vitit të kaluar, në të cilat Haradinaj ka folur për këtë temë, e ku e ka akuzuar Ramën, që së bashku me [v.j.presidentin e Kosovës] Hashim Thaçin dhe [v.j.presidentin e Serbisë] Aleksander Vuçiq, kanë nisur idenë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, raporton Betimi për Drejtësi. Radio Evropa e Lirë nuk e ka konfirmuar ende përmbajtjen e padisë së raportuar.Haradinaj tha se “padia e kryeministrit Rama është plotësisht e pabazuar dhe një diverzion politik që bëhet nga ana e tij, që të fshihet pas dramave mediale dhe t’i ikë përgjegjësisë”.”Kombi ynë dhe Kosova ka njerëz që i dalin zot në çdo kohë”, shkroi Haradinaj në rrjetin social facebook.

Ideja për shkëmbimin apo korrigjimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë është përmendur për herë të parë në gusht të vitit 2018 nga Thaçi dhe Vuçiq, si mundësi për zgjidhjen e problemeve midis dy vendeve.Ideja ka nxitur reagime për dhe kundër, si brenda Kosovës dhe Serbisë, ashtu edhe te komuniteti ndërkombëtar.Haradinaj, pas shpërfaqjes së kësaj ideje, është shprehur në favor të ruajtjes së kufijve aktualë të Kosovës dhe ka thënë se “nuk duhet të ketë kreativitet të ri në dizajnim e tyre”.Rama, ndërkaq, u ka bërë jehonë deklaratave të zyrtarëve të atëhershëm të Komisionit Evropian se marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë “nuk duhet të rrezikojë stabilitetin e përgjithshëm të rajonit, por duhet t’i kontribuojë stabilitetit në rajon”.

Radio Evropa e Lirë / Përgatiti: Valona Tela

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Urdhëri i peshkut/ Ambasadorja Yuri Kim po bëhet komike: Meta e Ruçi të punojnë urgjentisht për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese brenda 2020-ës

Dikush duhet t’i thotë ambasadores amerikane që prej kohësh është bërë qesharake, teksa me të vetën “jep urdhëra”, por nuk është se ia fërshëllen...

8 viktima dhe 144 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut  8 pacientë me COVID-19 kanë humbur jetën. Ministria e Shëndetësisë bën me dije së në 24...

Katër të vdekur dhe 57 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur katër persona dhe se janë regjistruar 57 raste të...

Katër raste të reja me Covid-19 në Vlorë, një prej tyre punonjës në Universitet

Katër raste të reja me koronavirus janë konfirmuar ditën e sotme në Vlorë. Raportohet se një prej tyre është staf në Universitetin Ismail Qemali. Ndërsa...

Bardhi: E paralajmëruam, Edi Rama mashtroi shqiptarët për listat e hapura

Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar lidhur me amendamentet e propozuara nga maxhoranca sot në këshillin politik. Në një postim në rrjetet...