Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Përhapja e koronavirusit nga ajri/ Epidemiologu citon studimin e Harvard: Ja 3 rregullat që duhet të zbatoni!

Nga 27.al 0

Epidemiologu Ilir Alimehmeti reagon pas alarmit të dhënë se koronavirusi transmetohet përmes ajrit.

Epidemiologu i referohet nje studimi të fundit të bërë, sipas të cilit, “totali i evidences se disponueshme aktualisht sugjeron se transmetimi mes aerosolit ne distance te larget nuk eshte menyra dominante e transmetimitg te SARS-COV-2.”

Me një postim në rrjetet sociale, Alimeheti shkruan se “Studiuesit e Universitetit Harvard (SHBA) publikuan dje ne JAMA Network, nje permbledhje te evidencave dhe teorive mbi perhapjen e SARS-CoV-2 nga ajri (aerosol)”.

Mjeku thekson se për të rritur mbrojtjen duhet të zbatoni tre rregullat e njohura tashmë, distancë 2 metër, higjienë dhe maskë, nëse distanca nuk është e mundur.

Postimi i plotë i epidemiologut:

“Frika ka dy kuptime: “Harro çdo gje dhe vrapo” ose “Perballu me çdo gje dhe çohu”. Zgjedhjen e ben ti!”
Cit. Zig Ziglar

Perhapet koronavirusi nga ajri apo jo? Kjo eshte çeshtja!

Studiuesit e Universitetit Harvard (SHBA) publikuan dje ne JAMA Network, nje permbledhje te evidencave dhe teorive mbi perhapjen e SARS-CoV-2 nga ajri (aerosol).

Perfundimet e tyre te perkthyera jane:

“…Totali i evidences duket i papajtueshem me transmetimin e SARS-CoV-2 permes aerosolit, veçanerisht ne hapesirat e ventiluara mire.

Ne praktike, kjo do te thote se, per te minimizuar perhapjen e SARS-CoV-2, mjafton distanca 2 metra larg te tjereve dhe, ne rast se kjo distance nuk eshte e mundur te mbahet, mjafton mbajtja e maskave mjekesore, e maskave me cope me cilesi te larte, ose mbrojteset e fytyres (pa harruar higjienen e shpeshte te duarve, pastrimin e ambjentit dhe optimizimin e ventilimit te ambjenteve te brendshme)…”

“…Eshte e pamundur per te dale ne perfundimin se nuk ndodh kurre transmetimi permes aerosolit dhe eshte krejtesisht e kuptueshme pse shume preferojne te gabojne duke shkuar ne ekstremin e kujdesit, veçanerisht ne ambjentet spitalore gjate kujdesjes per pacientet me COVID-19 te dyshuar apo te konfirmuar.

Megjithate, totali i evidences se disponueshme aktualisht sugjeron se TRANSMETIMI PERMES AEROSOLIT NE DISTANCE TE LARGET NUK ESHTE MENYRA DOMINANTE E TRANSMETIMIT TE SARS-COV-2.”

Pra, vazhdojme me 3 rregullat baze:
1. Distance fizike (2 metra)
2. Higjiene e duarve
3. Mbajtje maske nese nuk ruhet dot distanca.

Shtojme rregullin 4 te sugjeruar nga dr. Skender Brataj:
4. Njofto edhe te tjeret te respektojne tre rregullat e mesiperme.

❗"Frika ka dy kuptime: "Harro çdo gje dhe vrapo" ose "Perballu me çdo gje dhe çohu". Zgjedhjen e ben ti!"❗Cit. Zig…

Publiée par Ilir Alimehmeti sur Lundi 13 juillet 2020

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej