PE: Të hapen negociatat me Maqedoninë në dhjetor dhe të ecet përpara me Shqipërinë

Duhet të lëçisni

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Nga Erisa Zykaj

Parlamenti Europian e konsideron si të papranueshme bllokimin e krijuar për aprovimin e kuadrit të negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Më shumë se 20 eurodeputetë nga grupime të ndryshme politike kanë firmosur një deklaratë, ku i kërkojnë Këshillit të ministrave të gjejnë njê zgjidhje për nisjen e negociatave tê anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut para fundit të vitit dhe të ecet përpara Shqipërinë.

Eurodeputetët shprehen, se bllokimi aktual për nisjen e negociatave të anëtarësimit po zbeh besimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian dhe po zvogëlon fuqinë dhe ndikimin e kësaj organizate në rajon.

“Bllokimi aktual për negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë po rrezikon besueshmërinë e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor. Ne i bëjnë thirrje Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut të gjejnë një kompromis mbi çështjet dypalëshe për të shmangur shtyrjen e procesit të anëtarësimit më tej. Bullgaria duhet të miratojë mbajtjen e konferencës ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut sa më shpejt të jetë e mundur dhe në çdo rast në dhjetor, duke pranuar kështu përpjekjet e bëra nga vendi në procesin e anëtarësimit në BE. Maqedonia e Veriut në rolin e saj si një vend i ardhshëm në procesin e anëtarësimit, duhet gjithashtu të bëjë çdo përpjekje të mundshme për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura”, theksojnë eurodeputetët në deklaratën e tyre.

Lidhur me Shqipërinë, eurodeputetët kërkojnë që vendi të ecë përpara duke përmbushur kushtet e vendosura dhe zgjidhur shqetêsimet e disa shteteve anëtare. Keto shtete anetare duhet te adresojne keto shqetesime me Shqiperine.

“Shqipëria gjithashtu meriton të ecë përpara në rrugën e saj drejt anêtarësimit në BE, duke pasur parasysh përpjekjet gjithëpërfshirëse për reformat, veçanërisht në fushën e drejtësisë gjatë viteve të fundit dhe vlerësimin pozitiv të Komisionit Europian për to. Nevojiten përpjekje nga Shqipëria në disa fusha për të përmbushur të gjitha kushtet e paraqitura në konkluzionet e Këshillit të ministrave.( 25 mars 2020) Përpjekje gjithashtu duhet të bëhen nga disa shtete anëtare, që tregojnë aktualisht dyshime për t’i dhënë Shqipërisë dritën jeshile lidhur me mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, duke punuar me Shqipërinë në adresimin e shqetësimeve të tyre. Përpjekjet kryesore transformuese dhe reformuese do të duhet të ndodhin gjatë negociatave aktuale të anetaresimit”, thuhet në deklaratë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...