Panairi apo funerali i librit

Duhet të lëçisni

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

Nga Ergys Mërtiri

Panairi i librit po vjen më i varfër se kurrë. Gjatë këtij viti ka më pak tituj të rinj, më pak shtëpi botuese pjesëmarrëse dhe asnjë sponsor, përveç Ministrisë së Kulturës. Për librin nuk interesohet më kush.
Por nuk është kjo më e keqja. Drama e vërtetë qendron tek zhdukja e lexuesve. Shoqata e botuesve thotë se tirazhet kanë rënë në nivele drastike dhe se kanë arritur të nxjerrin libra deri në 200 kopje. Nuk dimë sa prej këtyre kopjeve, arrijnë të shiten, por kjo do të thotë se ky panair të ngjan më shumë si një funeral i librit.
Dhe kjo nuk është thjesht një rënie momentale. Botuesit thonë se rënia ka ardhur duke u rritur nga viti në vit dhe duket se, më keq do të bëhet. Lexuesi ka humbur interesin e nuk afrohet tek libri. Dhe ky është një ogur i keq.
Në fakt, alarmi për rënien e lexuesve është ndezur prej kohësh kudo në botë. Zhvillimi i teknologjisë së komunikimit, e sidomos argëtimit ka qenë një zhvillim vrastar për shoqërinë moderne duke iu vjedhur njerëzve kohën e leximit, mësimit apo të menduarit. Televizioni, kinemaja, por edhe interneti po shkatërrojnë aftësitë e njeriut për të mësuar e menduar.
Megjithatë, në vendet e zhvilluara, njerëzit mundohen të mbahen sado pak. Kushdo që ka udhëtuar nëpër Europë e di që nëpër trena, tramvaje apo metro, duke shkuar në punë apo kudo, njerëzit mbajnë me vete përgjithësisht ndonjë libër, për të përfituar në kohë. Kjo nuk ndodh në Shqipëri. Infeksionet e botës moderne ne i marrim gjithmonë në doza helmuese.
Me këto ritme do të kthehemi, dhe kemi filluar tashmë, në një shoqëri injorantësh, ku padituria do të sundojë në mënyrë të frikshme. Po rrisim një brez që i ka sytë vetëm tek qejfi, argëtimi, parazitizmi, paratë, seksi dhe makinat e bukura. Nëse nuk kultivojmë asnjë vlerë, e ardhmja nuk mund të jetë aspak premtuese.

/Civitas.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

SHBA-ja miraton vaksinën e Johnson & Johnson

Rregullatori për barna në Shtetet e Bashkuara ka miratuar për përdorim vaksinën kundër COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson. Kjo vaksinë administrohet përmes një...