“Minatorin në Bulqizë e vrau Inspektoriati i Punës, Rama të ndërhyjë”

Duhet të lëçisni

Dritan Kaba: Artan Lame po thellon mashtrimin

Artan Lame paska nxjerrë një sqarim dhe thotë që biseda është bërë në 2017. Gënjen trashë edhe vazhdon të mashtrojë pa turp, se hajduti...

Skandali me legalizimet, Zbardhet mesazhi urgjent që Lame u dërgoi vartësve

Pas publikimit të audios së përgjimit të drejtorit të Kadastrës, Artan Lame ka nisur mesazhe porosie për punonjësit e tij duke i kërkuar që...

Rritet numri i rasteve, 6 të vdekur nga Covid në vend

Numri i rasteve të reja gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 48 më shumë krahasuar me një ditë më parë. Ministria e...

EMA: Ka lidhje të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës Johnson & Johnson

Agjencia Europiane e Barnave tha të martën se vaksina Johnson & Johnson Covid-19 ka lidhje të mundshme me rastet e rralla të mpiksjes së...

Pas vdekjes së 20-vjeçarit Eduart Dama në minierën e Bulqizës ka reaguar Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë.

Xhungël që po u merr jetën njrëzve, e cilëson sindikata këtë minierë, ndërsa fajëson shtetit që vijon të heshtë.

Reagimi i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë

Ende pa u tharë njollat e gjakut të 30-vjeçarit, Eris Keta, që humbi jetën 20 ditë më parë në minierën e Bulqizës, sot shënohet viktima e radhës, ndërsa shteti vijon të heshtë përballë kësaj barbarie që po na vë një damkë turpi si shoqëri.
Eduart Dama vetëm 20 vjeç është viktima e radhës në minierat shqiptare, teksa sot e zu poshtë një masiv dheu në zonën D në xhunglën e Bulqizës. 
Ngushëllimet me të sinqerta në emër të të gjithë minatorëvë shqiptarë i kam për familjen Dama që sot po përjeton një tragjedi të vërtetë, ndërsa urimi im është që fajtorët të ndëshkohen
Me datë 4 nëntor përmes medias për këtë çështje i kam bërë apel Inspektoriatit Shtetëror të Punës të shtojë kontrollet në minierat shqiptare, por ankesat e Konfederatës së Sindikatës ranë në vesh të shurdhër.
Fatkeqësisht tragjedia e paralajmëruar prej meje ndodhi, sot një familje fut nën dhe djalin e saj 20 vjeç, ndërsa me dhjetra familje të tjera luten që fëmijët e tyre të mos kenë fatin e Eduart Damës.
Shkaktari kryesor i vdekjes së Eduart Damës është inspektoriati Shtetëror i Punës, i cili në asnjë moment nuk është në lartësinë e duhur për të kryer misionin e tij.
Është e turpshme dhe çnjerëzore që po e lëmë vetën të na mundë barbaria makutëria dhe krimi që ka zaptuar Bulqizën.
Qeveria Rama duhet të marrë masa urgjente, teksa i bëj me dije se protestat e Konfederatës së Sindikatës do ta zgjojnë nga gjumi edhe Inspektoriatin edhe qeverinë.
Ftoj organet ligjzbatuese te nisin hetimet ndaj Inspektoriatit të Punës e mos ta lënë çështjen të shkojë në vetgjyqësi.
Ndërkohë jo më kot këto ditë i kamë bërë apel zonjës Kryemadhi të mos bëjë politike me statusin e minatorit, pasi politika e tyre ditore për një çështje kaq të rëndësishme ka pasoja fatale në jetë njerëzish.
Kryemadhi t’i udhëzojë bosët e saj në LSI e Tepsi që kanë miniera të përmirësojnë kushtet dhe të mos paguajnë nën dorë inspektorët e punës për të bërë një sy qorr e një vesh shurdh.
Partisë Demokratike i bëj thirrje të zgjohet pasi çështja e stastusit të minatorit është e një rëndësie të veçantë, ndaj t’i lenë pazaret dhe të bashkohen në këtë kauzë për ta finalizuar me miratim.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Dritan Kaba: Artan Lame po thellon mashtrimin

Artan Lame paska nxjerrë një sqarim dhe thotë që biseda është bërë në 2017. Gënjen trashë edhe vazhdon të mashtrojë pa turp, se hajduti...

Skandali me legalizimet, Zbardhet mesazhi urgjent që Lame u dërgoi vartësve

Pas publikimit të audios së përgjimit të drejtorit të Kadastrës, Artan Lame ka nisur mesazhe porosie për punonjësit e tij duke i kërkuar që...

Rritet numri i rasteve, 6 të vdekur nga Covid në vend

Numri i rasteve të reja gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 48 më shumë krahasuar me një ditë më parë. Ministria e...

EMA: Ka lidhje të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës Johnson & Johnson

Agjencia Europiane e Barnave tha të martën se vaksina Johnson & Johnson Covid-19 ka lidhje të mundshme me rastet e rralla të mpiksjes së...

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill për shkak të masave anti-COVID.