Mjeku shqiptar në Çikago: Ja çfarë ilaçesh iu sugjerojmë pacientëve me koronavirus

Duhet të lëçisni

Rruga e vjetër Vlorë-Fier e lënë në harresë, banorët: Mungesa e sinjalistikës sjell aksidente

Kjo është Rruga e vjetër nacionale Vlorë-Fier. Dikur mjaft e frekuentuar. Prej momentit kur nisi frekuentimin e saj autostrada Levan-Vlorë, ky aks është lënë...

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

GJKKO lë në burg turkun me nënshtetësi shqiptare të ekstraduar nga Bullgaria

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur zbatimin e masës së sigurimit arrest në burg për të ekstraduarin nga Bullgaria,...

Mjeku me origjinë shqiptare Mario Ademaj, i cili punon në një nga spitalet e Çikagos në Shtetet e Bashkuara tha në një intervistë për emisionin “Opinion” se situata atje është shumë e rëndë.

Ai tha se në Çikago testimi është rezervuar vetëm për ata që kanë sëmundje të tjera shoqëruse që mund të rrezikojnë jetën e pacientëve. Ndërsa personat me simptoma të lehta po i trajtohen sikur kanë infeksion normal.

“I këshillojmë të rrinë në shtëpi. Nëse kanë simptoma më të rënda, atëherë i shtrojmë në spital”, tha ai.

Ademaj deklaroi se situata në Çikago po bëhej si ajo në Nju Jork.

“Ka shumë njerëz të prekur. Këtu po bëhet një nga qendrat epidemike si në Nju Jork. Në ShBA është pak e vështirë të vlerësosh situatën, sepse është vend shumë i madh. Gjysmat e respiratorëve i kemi që tani në përdorim. Do na rritet fluksi. Meraku ynë është se do tejkalohet kapaciteti i spitaleve. Kemi merak se do arrijmë në fazën, ku të zgjedhim kë të kurojmë ose jo,” tha ai.

Ai dha gjithashtu disa këshilla se çfarë mediakamentesh mund të përdorin njerëzit kur kanë simpotma që shkaktohen nga COVID-19.

“Për temperaturë këshilloj acetaminofen ose paracetamol, jo ibuprofen. Për kollë, robitussin. Për dhimbje gryke, një gotë më ujë të ngrohtë me gjysëm luge kripe bëje gargarë në grykë 2 herë në ditë. Në qoftë se kemi shenja, ku fytyra bëhet blu ose dhimbje në gjoks merrni në telefon ambulancën për shtrim në spital”, tha mjeku.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rruga e vjetër Vlorë-Fier e lënë në harresë, banorët: Mungesa e sinjalistikës sjell aksidente

Kjo është Rruga e vjetër nacionale Vlorë-Fier. Dikur mjaft e frekuentuar. Prej momentit kur nisi frekuentimin e saj autostrada Levan-Vlorë, ky aks është lënë...

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

GJKKO lë në burg turkun me nënshtetësi shqiptare të ekstraduar nga Bullgaria

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur zbatimin e masës së sigurimit arrest në burg për të ekstraduarin nga Bullgaria,...

SPAK nis hetimet për pastrimin e parave të mafies

Pas fakteve për ato që ka zbardhur media si pjesë të dosjes prej 1000 faqesh të përgjimeve të Antimafias italiane, mësohet se SPAK është...