Mjeku Pipero: Javët në vijim do ketë rënie të kurbës, virusi nuk rikthehet, por…

Duhet të lëçisni

Rruga e vjetër Vlorë-Fier e lënë në harresë, banorët: Mungesa e sinjalistikës sjell aksidente

Kjo është Rruga e vjetër nacionale Vlorë-Fier. Dikur mjaft e frekuentuar. Prej momentit kur nisi frekuentimin e saj autostrada Levan-Vlorë, ky aks është lënë...

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

GJKKO lë në burg turkun me nënshtetësi shqiptare të ekstraduar nga Bullgaria

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur zbatimin e masës së sigurimit arrest në burg për të ekstraduarin nga Bullgaria,...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka thënë së është ende shpejt, por pritet që në javët në vijim të kemi një rënie të kurbës së infeksioneve. Gjë e cila do të shënoj sipas tij fillimin e një fundi të gjatë,
Në një intervistë të dhënë Pipero është shprehur se mendon që me rënien e kurbës masat shtrënguese të qeverisë mund të vijnë duke u zbutur, por kjo nuk do të thotë se njerëzit nuk duhet të bëjnë kujdes.
Ai tha se pensionistët dhe ata me probleme shëndetësore duhet të vazhdojnë të qëndrojnë në shtëpi.
“Në javët në vijim do të kemi me shumë mundësi rënie të kurbës, e cila do të shënojë fillimin e një fundi të gjatë. Kur flas për kurbë rënëse e kam fjalën për rang kombëtar dhe jo për një qytet në veçanti. Me rënien e kurbës mendoj se edhe qeveria do t’i lehtësojë masat shtënguese, por kjo nuk do të thotë që njerëzit duhet të dalin nga shtëpia. Pensionistët dhe ata me probleme shëndetësore duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rritja e temperaturës ndihmon në uljen e transmetueshmërisë së virusit. Virusi nuk mund të rikthehet, por lë imunitet te njeriu. Këtë javë numrat e të infektuarve do të luhaten. Javën tjetër e më tej do të nisë rënia, do të kemi më pak raste”, u shpreh Pipero.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rruga e vjetër Vlorë-Fier e lënë në harresë, banorët: Mungesa e sinjalistikës sjell aksidente

Kjo është Rruga e vjetër nacionale Vlorë-Fier. Dikur mjaft e frekuentuar. Prej momentit kur nisi frekuentimin e saj autostrada Levan-Vlorë, ky aks është lënë...

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

GJKKO lë në burg turkun me nënshtetësi shqiptare të ekstraduar nga Bullgaria

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur zbatimin e masës së sigurimit arrest në burg për të ekstraduarin nga Bullgaria,...

SPAK nis hetimet për pastrimin e parave të mafies

Pas fakteve për ato që ka zbardhur media si pjesë të dosjes prej 1000 faqesh të përgjimeve të Antimafias italiane, mësohet se SPAK është...