Mjekët të infektuar nga koronavirusi/ Vokshi: Ministria e Shëndetësisë të shpërndajë mjetet mbrojtëse

Duhet të lëçisni

510 raste të reja me Covid-19 dhe 20 viktima në Greqi

20 pacientë në Greqi kanë humbur jetën nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit rezultuan pozitiv 510 persona,...

Aksident në aksin Fushë Krujë-Kamzë, furgoni përfundon në kanal

Një aksident ka ndodhur  mbrëmjen e së shtunës në aksin Fushë Krujë-Kamzë, pranë fshatit Tapizë. Raportohet se në aksident u përfshinë një autovetur dhe...

Itali/ 16,310 raste pozitive për Covid-19 dhe 475 viktima në 24 orë

Italia ka regjistruar sot 16,310 raste pozitive për Covid-19. Autoritetet e Shëndetit në vend njoftuan po ashtu se brenda ditës humbën jetën si pasojë e...

14 viktima dhe 361 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

14 persona kanë humbur jetën nga Covid në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë orëve të fundit janë realizuar 2,176...

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi ka reaguar pas lajmit se janë të infektuar me koronavirus 32 mjekë dhe infermierë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ajo shprehet se ata janë prekur pasi maskat mbrojtëse ishin të skaduara.

Statusi i plotë:

Sot, Ministria e Shëndetësisë raportoi:

– 32 mjekë e infermierë janë prekur nga COVID-19,

Ose

– 14,3% e totalit të personave të prekur.

Kjo është përqindja më e lartë krahasuar me cdo vend tjetër, madje lë pas edhe Italinë e që e ka në nivelin 9%.

Jo vetëm kaq, por Ministria e Shëndetësisë, nuk tregoi as faktin që ndër 32 staf mjekësor, ka edhe kryeinfermiere pavionesh të cilat janë prekur duke punuar me përkushtim maksimal në vijën e parë të betejës ndaj këtij virusi. Të tjerë janë prekur me gjasa sepse maskat e skaduara jo vetëm nuk ishin mbrojtje për ta, përkundrazi …

Kemi ngritur zërin cdo ditë, kemi kërkuar që prioriteti numër një i Qeverisë të ishte mbrojtja e stafit mjekësor. Por ende sot, ata gjenden të vetëm e të pambrojtur, pa veshje të përshtatshme, pa doreza, pa maska….

Është #Urgjente, është jetike, që Ministria e Shëndetësisë të shpërndajë mjetet mbrojtëse që mbërritën para disa ditësh në Rinas. Asnjë staf mjekësor ose mbështetës nuk duhet të shqetësohet si të mbrojë veten e tij ndaj COVID19.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

510 raste të reja me Covid-19 dhe 20 viktima në Greqi

20 pacientë në Greqi kanë humbur jetën nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit rezultuan pozitiv 510 persona,...

Aksident në aksin Fushë Krujë-Kamzë, furgoni përfundon në kanal

Një aksident ka ndodhur  mbrëmjen e së shtunës në aksin Fushë Krujë-Kamzë, pranë fshatit Tapizë. Raportohet se në aksident u përfshinë një autovetur dhe...

Itali/ 16,310 raste pozitive për Covid-19 dhe 475 viktima në 24 orë

Italia ka regjistruar sot 16,310 raste pozitive për Covid-19. Autoritetet e Shëndetit në vend njoftuan po ashtu se brenda ditës humbën jetën si pasojë e...

14 viktima dhe 361 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

14 persona kanë humbur jetën nga Covid në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë orëve të fundit janë realizuar 2,176...

Letra e ambasadës franceze për Ramën, Basha: Sulmet ndaj BE dhe vendeve anëtare nuk mbulojnë dot dështimin e tij

Kreu i PD, Lulzim Basha ka dënuar dhe i ka cilësuar të turpshme sulmet e Ramës ndaj BE dhe vendeve anëtare për vaksinën ndaj...