Mitropoliti Andreas para se të akuzojë Ramën dhe çamët të shohë këto foto

Duhet të lëçisni

Basha pritet me brohoritje nga qytetarët në Korçë: Jemi 4 ditë para fitores tonë të madhe

Kreu i partisë Demokratike, Lulzim Basha këtë të mërkurë ka zhvilluar takim elektoral në Korçë. “Vetëm katër ditë na ndajë nga dita e madhe. Nga...

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

Nga Arben Llalla

Mitropoliti i Konicës, Pogoniatit dhe Drinopoleos, Andreas reagoi me një komunikatë kundër kryeministrit Rama, të cilin e akuzoi për ftohjen dhe nxitjen e problemeve të marrëdhënieve greko-shqiptare.

Ky reagim ndaj kreut të qeverisë shqiptare erdhi, pasi Mitropoliti Andreas akuzoi çamët për aktivitete antigreke të organizuar kohëve të fundit nga Shoqata “Çamëria”.

Drejtuesi i përgjithshëm i organizatës ekstremiste SFEVA, e cila punon për aneksimin e Jugut të Shqipërisë, Mitropolitit i Konicës, Andreas tha se çamët e sotëm janë pasardhësit e kriminelëve, të cilët bashkëpunuan me pushtuesit italianë dhe gjermanë në Epir-Thesproti.

Nuk është hera e parë që një klerik i lartë i Greqisë ngre akuza të rënda kundër shqiptarëve nga Çamëria. Por, akuzat për bashkëpunimin e çamëve me italianët dhe gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore nuk janë vërtetuar asnjëherë. Kurse është vërtetuar shkencërisht se klerët e lartë të Kishës Autoqefale Ortodoke të Greqisë ishin bashkëpunëtorë të italianëve dhe gjermanëve. Për rikujtesë të Mitropolitit Andreas për bashkëpunimin e klerikëve grekë po sjellim fotot ku tregohet popullsia greke e Pogoniatit, Drinopolis dhe Mitropoliti i Konicës Dhimitrit Efthimiu, duke pritur me brohoritje gjeneralin-lejtnan, italianin fashist, Francesco Jacomoni në vitin 1940 në Pogonia-Voshtina, fshati ku ka lindur ish-Presidenti grek Karolos Papulias dhe aktori Fuat Boçi, të cilët atë periudhë kanë qenë të vegjël (rreth 10 vjeç) dhe mbase mbajnë mend diçka nga kjo pritje madhështore.

 

1

10

2 Mitropoliti i Konicës, Dhimitrit Efthimiu duke pritur me brohoritje gjeneralin-lejtnan, Francesco Jacomonin në vitin 1940

3

Mitropoliti i Konicës Dhimitrit Efthimiu, duke pritur me brohoritje gjeneralin-lejtnan italiani fashistë Francesco Jacomonin në vitin 1940 oficeri italian Michele Carmina., nje mitropolit grek 1942

Oficeri italian, Michele Carmina me mitropolitin grek, 1942

4 6 7, greket ne Pogoniati 9.Mitropoliti i Konicës Dhimitrit Efthimiu, duke pritur me brohoritje gjeneralin-lejtnan italiani fashistë Francesco Jacomonin në vitin 1940Mitropoliti i Konicës, Dhimitrit Efthimiu duke pritur me brohoritje gjeneralin-lejtnan, Francesco Jacomonin në vitin 1940

5

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha pritet me brohoritje nga qytetarët në Korçë: Jemi 4 ditë para fitores tonë të madhe

Kreu i partisë Demokratike, Lulzim Basha këtë të mërkurë ka zhvilluar takim elektoral në Korçë. “Vetëm katër ditë na ndajë nga dita e madhe. Nga...

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...