Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Merkel: Mbështesim anëtarësimin e vendeve ballkanike, por duhet të përmbushin kriteret

Nga Klodiana 0

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi mbështet perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Pas takimit me kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkoviç, Merkel tha se pozita gjermane është e njohur. “Në parim, ne mbështesim perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, por kriteret për aderim duhet të përmbushen”.

Kur u pyet në lidhje me krizën e qeverisë austriake, Merkel tha se nuk mund të flasë për kancelarin austriak Sebastian Kurz, por shtoi se në BE ka rryma politike që duan të shkatërrojnë bashkimin.

Kancelarja gjermane mbërriti në Zagreb të shtunën për tubimin e Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ) para zgjedhjeve për Parlamentin Evropian në Kroaci të cilat janë planifikuar më 26 maj.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej