- Advertisement -

TAG

kancelarja gjermane

Pas Merkelit, Heiko Maas kërkon ndarjen e Maqedonisë nga Shqipëria në rrugën europiane

Erisa Zykaj-Bruksel Pas kancelares gjermane Angela Merkel, është ministri federal për punët e jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas që bën dallimin e qartë midis hapjes...

BE më 12 korrik nis bisedimet me Kosovën e Serbinë

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, do të rinisë më 12 korrik. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka konfirmuar të...

Gjermania merr presidencën 6-mujore të BE-së

Më 1 korrik Gjermania merr përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. BE-ja po përballet me recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore. Kancelarja...

Merkel refuzon ftesën e Trumpit për Samitin e G7-ës në Uashington

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar ftesën e presidentit amerikan, Donald Trump për të marrë pjesë në samitin e grupit të shtatë vendeve më...

Merkel: Shpresojmë që plani i BE-së për rimëkëmbjen të hyjë në fuqi më 1 janar 2021

Negociatat e vështira për planin e rimëkëmbjes prej 750 miliardë dollarë, prezantuar nga Bashkimi Europian nuk do të përfundohen gjatë samitit të ardhshëm europian...

Gjermania/ Merkel dënon piraterinë e shërbimeve sekrete ruse

Kancelarja gjermane, Angela Merkel konfirmoi sot se kishte prova për përpjekjet “skandaloze” të piraterisë ruse që kishte shënjestuar kancelarinë gjermane. “Sinqerisht mund të them se...

Merkel: Lëvizim mbi shtresë shumë të hollë akulli

Në deklaratën qeveritare para Bundestagut të enjten, kancelarja gjermane u bëri thirrje gjermanëve për durim e disiplinë për të mos e humbur atë që...

“Pekini të jetë më transparent”, Angela Merkel sulmon Kinën: Mashtroi botën për koronavirusin

Angela Merkel është bërë udhëheqja më e fundit që ka reaguar duke lënë të kuptohet se Kina është përgjegjëse për çfarë ka ndodhur deri...

Kancelarja Merkel del nga karantina

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka dhënë fund karantinës së saj dhe u kthye në zyre të premten, tha një zëdhënës i saj. Merkel është...

Gjermani/ Regjistrohen 270 viktima dhe 45 000 raste me COVID-19

Rastet me koronavirus në Gjermani vazhduan të rriten. Numri i rasteve sot arriti në 44 439, ndërsa numri i viktimave u rrit në 270,...

Latest news

Kontrollet nga Policia/ 24 të arrestuar në gjithë vendin, shoqërohen 49 persona me precedentë penalë

Policia vijon kontrollet pas ngjarjeve kriminale të shtatorit duke arrestuar 24 persona dhe shoqëruar 49 të tjerë. Në Tiranë, Korçë dhe Vlorë janë goditur 3...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Hoti mesazh ambasadorëve të BE: Presim të përmbyllet me njohje reciproke

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i ka bërë të qartë ambasasdorëve të BE gjatë një konference virtuale online se po pret që procesi i...

Policia e Durrësit ndalon 14-vjeçarin, në çantën e dorës i gjendet një pistoletë

Policia e Durrësit ka ndaluar ditën e sotme një 14-vjeçar, të cilit gjatë një kontrolli rutinë i është gjetur një armë zjarri pistoletë tip...

Industria ajrore kërkon testimin e shpejtë të pasagjerëve

Kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj që kur Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli koronavirusin e ri si një pandemi. Industria ajrore gjatë këtij...

Të përndjekurit politikë i kërkojnë Bashës të kandidojë për deputetë përfaqësues të tyre

Të përndjekurit politikë i kërkojnë kryedemokratit Lulzim Basha të fusë në listat e kandidatëve për deputetë përfaqësues të tyre. Ditën e sotme ata kanë mbërritur...
- Advertisement -