Manastirliu tregon detajin e rëndë: Tre të intubuar janë mosha të reja

Duhet të lëçisni

Kollomoqi që na jep çdo ditë Qeveria

Nga Klodian Tomorri  Gjatë viteve 80’, teksa “ZIS-at” e Partisë transportonin në autokolonë, misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit në...

Shtyhet takimi i Këshillit Europian, karantinohet presidenti Charles Michel

Është shtyrë takimi i Këshillit Europian pasi presidenti i Këshillit Europian, Charls Michel është karantinuar. Michel është karantinuar pasi roja e tij e sigurisë ka...

3 viktima nga Covid-19 në vend, numri i rasteve të reja vijon të jetë i lartë në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit 3 persona kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me koronavirus në vend, si dhe janë regjistruar 131 raste...

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zbuluar nga foltorja e Kuvendit moshën e tre prej pacientëve të intubuar në spitalin Infektiv.

Manastirliu tha se tre nga 6 të intubuarit janë të moshave mjaft të reja, konkretisht 45-46 dhe 49-vjeç.

Ajo bëri apel që të respektohen masat nga qytetarët pasi nuk është e mundur që secili prej tyre të ruhet me polic.

Manastirliu paralajmëroi se do të ketë shtrëngim të masave të subjekteve në vijën bregdetare që nuk respektojnë protokollin e sigurisë.

“Akti normativ që sot po sjellim për disa shtesa prcakton masa administrative për ato subjekteve në vijat bregdetare. Do ketë gjobë dhe më pas edhe pezullime në rast përsëritje të shkeljes ë këtyre protokolleve.

Kemi ndryshuar edhe kodin penal, por a janë efikase këto masa sot. Këto masa nuk do të jenë asnjëherë efikasve nëse sjellja e qytetarëve nuk do të ndryshojnë. Sepse nuk mund të bëjë pas çdo qytetari të kemi një polic.

Ka një moment dhe unë e them që nuk jemi vonë për të reflektuar. Kjo duhet të jetë një përpjekje e përbashkët e ndryshimit të sjelljes për të jetuar në një normalitet të ri. Qeveria shqiptare po punon për kushtet e spitaleve. Ka ende mes nesh që thonë se Covid-19 nuk ekziston. Tre prej personave të intubuar janë të moshave 45-46-49-vjeç.

Shumë pak bëjmë për shëndetin e popullatës. Nuk kemi sistem shëndetësor të investuar me dhjetëra vite sa për të përballuar një fluks shumë të madh. Këto janë armët e këtij virusi”, tha Manastirliu. /albeu

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Kollomoqi që na jep çdo ditë Qeveria

Nga Klodian Tomorri  Gjatë viteve 80’, teksa “ZIS-at” e Partisë transportonin në autokolonë, misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit në...

Shtyhet takimi i Këshillit Europian, karantinohet presidenti Charles Michel

Është shtyrë takimi i Këshillit Europian pasi presidenti i Këshillit Europian, Charls Michel është karantinuar. Michel është karantinuar pasi roja e tij e sigurisë ka...

3 viktima nga Covid-19 në vend, numri i rasteve të reja vijon të jetë i lartë në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit 3 persona kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me koronavirus në vend, si dhe janë regjistruar 131 raste...

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Një shekull gruaja e legjendës Selman Stërmasi

Zonja Nezihat Stërmasi është gruaja e legjendës së futbollit shqiptar dhe të Tiranës, Selman Stërmasi. Ajo kishte sot ditëlindjen dhe mbushi plot një shekull,...