Komisioni i Ligjeve miratojnë kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit Meta

Duhet të lëçisni

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Komisioni i Ligjeve ka miratuar kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor. Kërkesa e PS miratohet me 14 vota pro dhe 1 kundër.

Hetimi parlamentar është për shkarkimin e presidentit. Vendimi për komisionin do merret në seancën e së premtes. Seanca do të vendosë për ngritjen e komisionit hetimor.

Alket Hyseni: Kërkesa e presidentit që të dëgjohet, është kërkesë që t’i shmanget përgjegjësisë përpara sovranit. Presidenti të respektojë vullnetin e parlamentit.

Ulsi Manja: Nuk mund të ngrihetn Komisione Hetimore katër muaj para se të mbarojë mandati. Presidenti ka tentuar që të pengojë punën e Kuvendit. Meta kërkon t’i ikë drejtësisë me procedurë.

Vasilika Hysi: Kërkesa është në përputhje të plotë me Kushtetutën.

Klotilda Bushka: Është rezauruar shumë qartë procedura. Duhet që të fokusohemi tek shkeljet. Shkarkimin e presidentit e kanë kërkuar më shumë deputetë nga sa e parashikon Kushtetuta.

Ulsi Manja: Jam dakord me të gjitha argumentet e vëna në themel të kërkesës. Thuhet se çfarë nenesh ka shkelur Meta. Kjo sepse është krijuar ideja që presidenti duhet të shkarkohet për pikëpamje politike. Meta ka minuar rolin e tij kushtetutes. Ja disa nga nenet e Kushtetutës që përligjen ngritjen e Komiisionit Hetimor. Presidenti ka shkelur nenin katër të Kushtetutës, që ka të bëjë me shtetin e së drejtës. Ky parim nënkupton se Kushtetuta ka përparësi mbi gjithçka. President ii Republikës ka shkelur edhe nenin 7 të Kushtetutës, parimin e ndarjes të pushteteve. Meta ka etiketuar instituciionet, duke paralajmëruar madje edhe për ndjekje penale.

Meta ka bërë shkelje të rëndë kushtetuese. Presidenti ka shkelur edhe 86/1 të Kushtetutës, ku përcaktohet se kreu i shtetit është mbi palët e bën moderatorin, sa herë ka përplasje politike, por Meta e ka mbivendosur autoritetin e kreut të shtetit duke u rreshtuar me njërën palë politike. Sjellja e presidentit është sjellje absurde, s’ka asgjë të përbashkët me Kushtetutën. Duhen hetuar të gjitha këta shkelje, nëpërmjet Komisionit Hetimor të ngritur nga Kuvendi i Shqipërisë. Nëse Komisioni Hetimor shprehet se Meta ka pasur shkelje gjatë kryerjes së detyrës, i propozohet parlamentit për shkarkim.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...