“Gjeneralët” e Ramës që do të drejtojnë fushatën e 2017

Duhet të lëçisni

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Ngrihet shtabi elektoral i Partisë Socialiste, për fushatën e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare

Partia Socialiste ka nisur organizimin për zgjedhjet parlamentare të vitit 2017. Është ngritur shtabi themelor elektoral i PS-së, në të cilin bëjnë pjesë 6 koordinatorë në rajone, 12 koordinatorë në qarqe dhe koordinatorë për 61 bashki.  Sipas skemës së organizimit të fushatës, kryeqyteti i është besuar ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili ruan ende detyrën e kryetarit socialist të Tiranës. Në Vorë do të jetë Hekuran Brahimaj, në Kamëz Ramadan Cani, në Kavajë Gentian Daja dhe në Rrogozhinë, Haxhi Memolla.

Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Gramoz Ruçi nuk do të lëvizë nga zona e tij elektorale, të paktën në këtë fazë të procesit. Ai do të jetë drejtues politik në Qarkun e Fierit. Ruçi do të punojë në Fier me kryetaren e PS-së Gentiana Cakrani, në Patos me Klajdi Alisinanin, në Roskovec me Maksim Gogën, në Mallakastër me Mbarime Isufajn, në Lushnjë me Lindita Buxhelin, ndërsa në Divjakë me Agim Makën.

shtabi-elektoral

Taulant Balla forcon pozitat e tij në Elbasan, duke u konfirmuar në qendër të qarkut dhe me shumë gjasë do të kryesojë këtë listë që në vitin 2013 drejtohej nga Ben Blushi, tashmë i larguar nga PS.

Balla do të punojë në Elbasan me Ardit Demirin, në Gramsh me Klodian Taçen, në Librazhd me Elvira Poçin, në Përrenjas me Haxhi Çollakun, në Peqin me Edurim Teqjan, në Belsh me Mareglen Balin, ndërsa në Cërrik me Gëzim Sallën.

Vangjush Dako është i vetmi kryebashkiak që do të jetë në krye të një qarku si drejtues politik. Ai është i pari i shtabit elektoral në Durrës dhe e bën enigmatik faktin se kë ka menduar Edi Rama për të kryesuar listën në këtë zonë. Dako, po ashtu është anëtar kryesie në PS. Dako do të bashkëpunojë në Durrës me kryetarin Luan Zaza në Shijak, me Elton Arbanën dhe në Krujë me Ilir Locin.

Damian Gjiknuri, i cili bëri një punë të lavdërueshme nga partia e tij për zgjedhjet në Dibër, është dërguar në një terren të vështirë elektoral. Ai do të drejtojë ekipin në Vlorë, duke shmangur kështu Koço Kokëdhimën nga zona e tij e fundit e ekskluzivitetit.

Ai do të punojë në Vlorë me Anduel Tahirin, në Selenicë me Nertil Bellajn, në Delvinë me Brunilda Meleqin, në Sarandë me Jonida Abdulin, në Finiq me Vangjel Kaçin, ndërsa në Konispol me Hristo Mallanezo. Po ashtu, është konfirmuar në krye të Qarkut Gjirokastër, ministri i Çështjeve Vendore, Bledi Çuçi.

Ky i fundit e kishte marrë këtë detyrë qysh kur Kokëdhima humbi mandatin e tij prej deputeti. Çuçi do të punojë në Gjirokastër me Flamur Golemin, në Libohovë me Arnisa Ibrahimin, në Dropull me Dhimitër Tolis, në Tepelenë me Arben Gumenin, në Përmet me Adelina Janollarin, në Këlcyrë me Hodjan Selmanin dhe në Memaliaj me Edmonda Harizin. Zëvendëskryeministri Niko Peleshi ka forcuar pozitat e tij Korçë, duke ruajtur peshën politike, pavarësisht ambicjeve të dy deputetëve të tjerë të rëndësishëm që pretendonin të drejtonin këtë strukturë.

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati do të vijojë të drejtojë strukturat e PS-së, në vendlindjen e tij, në Shkodër, ndërsa ministri i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi do të drejtojë ekipin e punës në Berat.

Nuk ka asnjë të papritur sa i takon ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, e cila do të ruajë po ashtu detyrën e saj si koordinatore në Lezhë. Nuk ishte e pritshme detyra e besuar ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, e cila nga delegimi i Lezhës, iku në Vlorë, e tani do të shkojë në Dibër.

Po ashtu, ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja do të jetë në një qark që nuk e bashkon tradita e angazhimeve të mëparshme të tij politike, në Kukës. Bashkëpunëtorët në çdo bashki për Bushatin, Klosin, Nikollën, Kodhelin dhe Beqajn, janë sipas tabelës.

Pak kohë më parë, Edi Rama saktësoi fillimisht se cilët do të ishin drejtuesit politikë të 12 qarqeve të vendit, të cilët, me gjasë do të kryesojnë dhe listat elektorale të këtyre qarqeve.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...