Flamuri që po kap dy shekuj

Duhet të lëçisni

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Nga Ahmet Zani

Ky flamur kuqezi, mbart një histori të paktën 170 vjeçare. Prej 75 vjetësh, ruhet me fanatizëm nga familja e Ndue Bajraktarit, një nga 12 bajraktarët e Mirditës, i cili ka krijuar një muze të vogël me simbole dhe kujtime të patriotëve që dhanë jetën për lirinë e vendit, 20 prej të cilëve i përkasin familjes së tij. Flamurin, gjyshërit e morën nga shtëpia në flakë prej pushtuesve, ndërsa kanë mundur ta ruajnë dhe gjatë viteve të internimit komunist. Bajrakari tregon sesi ky simbol i ka rezistuar luftërave, fakt që e dëshmon vetë flamuri, në të cilin dallohen shenjat e plumbave që e kanë përshkuar dhe njollat e gjakut të derdhur mbi të.

4

“Na kanë ardhur në vitin 1945 për të na internuar komunistët. Na dogjën banesën na morën gjyshin dhe na lidhën, ndërsa pjestarët e tjerë të familjes ishin fsheur në mal. Gjyshi i tha oficerit a ka mundësi që të falem me të renë time dhe me dy djemtë dhe ata i dhënë leje. Gjyshi ju la porosi atyre që të merrnin flamurin mos të digjej, për ta ruajtur. Teksa kulla digjej nëna ime mundi që ta marrë flamurin dhe e fshehu në teshat e trupit për të mos e parë. Për fat të mirë nuk e kontrolluan kur na çuan në burg në Tepelenë. Pasi hymë në burg nëna hapi jorganin i hoqi faqen dhe futi flamurin duke e qepur brenda.”

Sipas Ndue Bajraktarit ky flamur ka shumë njolla gjaku dhe është shpuar nga plumbat në disa vende. Ato janë shkaktuar në luftë tek Ura e Dajlanit në Durrës me Haxhi Qamilin. Ai nuk donte të njihte flamurin, të cilin e kishte ngritur Ismail Qemali në Vlorë. Në atë kohë mbajtësi i këtij flamuri u vra, por flamuri ka mbetur.

Ky flamur me mjaft vlera, i cili ruhet në qytetin e Lezhës, po tërheq vëmendjen e shumë njerëzve brenda dhe jashtë vendit, të cilët shkojnë për ta parë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Vrasja në Elbasan, shoqërohen disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politik të PD-së

Disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politikë të Partisë Demokratike në Elbasan janë shoqëruar në polici në lidhje me vrasjen e Pjerin Xhuvanit dhe...