- Advertisement -

TAG

Ismail Qemali

Një ditë Pavarësie në shiun e Tiranës

Nga Linda Karadaku Në këtë shi që bie pothuaj çdo 28 nëntor, e shoh Shqipërinë si vendin amë dhe strehë të sigurtë (pavarësisht sa herë...

Festa e Pavarësisë në kohë pandemie, Rama e nis ditën me fjalët e Ismail Qemalit

28 nëntori i 2020 shënon edhe 108 vjetorin e Pavarësisë së vendit. Këtë vit Festa e Flamurit këtë vit do të festohet në kushte pandemie,...

Bursa, suksesi i radhës i Ministrisë së Qametit

Nga Klodian Tomorri Java e kaluar ishte e ngjeshur me ngjarje politike. Zëdhënësit e Qametit baltosen pa të drejtë projektin e rrugës Milot-Fier duke i hyrë në...

Kryeministri që kërkon t’i ngjajë Ismail Qemalit!

Nga Agron Gjekmarkaj Edi Rama nuk duket aspak në tërheqje, i velur nga monarkizmi që ka ndërtuar me pasion demiurgu, përkundrazi. Nuk është as i...

Si sot 23 vite më parë, studentët e Vlorës në grevë urie, me dekret të Sali Berishës shpallet gjendje e jashtëzakonshme (dokumentat)

Më 19 shkurt të vitit 1997, studentët e universitetit Ismail Qemali në Vlorë filluan një grevë urie, duke i thënë ”Jo” dhunës shtetërore. Pesë ditë...

Rama citon Ismail Qemalin para forcave RENEA: Kemi shlyer një borxh të madh ndaj jush

  Kryeministri Edi Rama gjatë ceremonisë së 107-vjetorit të Policisë së Shtetit, ku po përurohet dhe reparti i ri për Forcat Speciale RENEA, e nis...

Tiranë/ Gjimnazistët përleshen me njëri-tjetrin, njëri prej tyre goditet me thikë (film)

Një sherr i frikshëm ka ndodhur mes disa gjimnazistëve në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur në oborrin e një pallati pranë shkollës "Ismail Qemali". Adoleshentët përleshen...

Sikur Edi Rama të imitonte zgjedhjet e Kosovës, aq bukur sa imiton Dash’ Shehin

Nga Enkel Demi Kryetari i qeverisë, Edi Rama bën prova para pasqyrës të imitojë sa Ismail Qemalin, sa Dash’ Shehin. Nuk e njihnim më parë...

Ismail Qemali, regjimi turk (Le Matin, 1900): Të zyrtarizohet gjuha shqipe, taksat e shqiptarëve të shërbejnë për Shqipërinë dhe të krijohet një sistem gjyqësor...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 21 Korrik 2019  “Le Matin” ka botuar, të hënën e 7 majit 1900 një shkrim në lidhje me kërkesat e Ismail...

Rrëfimi i Dukës së Montpensier-it: Ja pse e mora Ismail Qemalin në Vlorë dhe e dërgova në Brindisi. Ja kush e shoqëroi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Korrik 2019  “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me rrëfimin e...

Latest news

PD dorëzoi në KAS dosjet voluminoze për shkeljet zgjedhore, zbardhen pretendimet e selisë blu

Partia Demokratike ka dorëzuar në KAS 10 dosjet voluminoze për shkeljet e pretenduara elektorale në 9 qarqe të vendit, konkretisht për Kukësin, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin,...

“Demokracia lind me liri, rritet me ligje demokratike”, njoftohet protesta e parë te kryeministria pas zgjedhjeve të 25 Prillit

Shoqëria civile së bashku me ish-të përndjekur politikë, aktivistë dhe intelektualë ka parashikuar në datën 12 Maj mbajtjen e një proteste në ambientete përballë...

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...
- Advertisement -