Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Si sot 23 vite më parë, studentët e Vlorës në grevë urie, me dekret të Sali Berishës shpallet gjendje e jashtëzakonshme (dokumentat)

Nga Ejona 0

Më 19 shkurt të vitit 1997, studentët e universitetit Ismail Qemali në Vlorë filluan një grevë urie, duke i thënë ”Jo” dhunës shtetërore.

Pesë ditë më vonë, në mbështetje të tyre iu bashkuan edhe studentët e Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Mekanike .

Ata kërkonin tre pika që qeveria e asaj kohe me president Sali Berishën dhe ministër të Arsimit Besnik Gjongecaj të plotësonte:

1.Presidenti dhe Parlamenti Shqiptar të analizojnë me përgjegjësi të lartë qytetare gjendjen e krijuar në Vlorë dhe mbarë vendin.

2.Kërkojmë dorëheqjen e Qeverisë si dhe gjetjen e shkaktarëve të dhunës dhe të vrasjeve gjatë manifestimeve paqësore të protestës në mbarë vendin.

3. Bëjmë thirrje për bojkotim të mësimeve të të gjithë stud

entëve të Universiteteve shqiptare në shenjë solidarizimi me studentët e Vlorës.

Fill, pas këtyre kërkesave, me dekret presidencial u shpall gjendja e jashtëzakonshme deri sa u dha një zgjidhje të dielën e asaj jave. /newsbomb.al

Screenshot_4_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.png

Screenshot_5_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.png

Screenshot_6_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.png

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej