BE: Gati për të dërguar vaksinat anti-COVID-19 në Ballkan

Duhet të lëçisni

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Paloka tregon kualicionin me PD dhe 13 partive opozitare

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka folur në lidhje me koalicionin e arritur mes Partisë Demokratike dhe 13 partive të tjera opozitare  për...

Atentati në Kamëz, Cukali dyshohet të jetë porositësi, si u vendos eksplozivi në makinë

Gjergj Cukali i arrestuar mbrëmjen e sotme për atentatin me eksploziv ndaj Gjon Memës dy javë më parë në Kamëz, dyshohet se ka pasur...

DASH e vlerësoi si ithtar të drejtësisë, qytetarët vërshojnë me komente në faqen e Ambasadës Amerikane: Ky është kriminel i komunizmit

DASH vlerësoi ditën e djeshme ish-kerun e KED-së, Ardian Dvorani si ithtar të reformës në drejtësi. Vlerësimin e Dvoranit e ka mirëpritur dhe Ambasada Amerikane...

PD prezanton planin për energjinë, Basha: Ulim faturat për 70% të familjeve shqiptare, bashkojmë tregjet me Kosovën

Partia Demokratike ka prezantuar programin për energjinë, ku kreu i saj Lulzim Basha, ka premtuar ulje të çmimit të naftës dhe të energjisë  elektrike. Sipas...

Nga Erisa Zykaj

Situata epidemiologjike e Covid-19 në Europë dhe shpërndarja e vaksinave ka qenë një nga temat e takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian të hënën në Bruksel. Gjatë diskutimit të tyre, ministrat e jashtëm kanë nxjerrë në pah nevojën e shpërndarjes së vaksinës në vendet e treta, duke përfshirë ato të Ballkanit Perëndimor. Këtë e ka konfirmuar edhe përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme dhe të sigurisë të Bashkimit Europian, Josep Borrel në konferencën përmbyllëse për shtyp të takimit.

Borrel është shprehur se Bashkimi Europian mbështet një shpërndarje të drejtë të vaksinës në vendet e treta jo vetëm për çështje solidariteti global, por për çështje të interesit të sigurisë së shëndetit europian. Borrel ka nënvizuar, se asnjë nuk do jetë i sigurtë derisa të gjithë të jenë të sigurtë. Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian kanë shprehur gatishmërinë për të shpërndarë vaksinat me vendet e treta, si ato të Ballkanit Perëndimor. Por pengesa aktuale është vonesa që hasin këto shtete lidhur me vaksinimin e qytetarëve të tyre, si dhe vonesat e shkaktuara nga firmat farmaceutike.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Paloka tregon kualicionin me PD dhe 13 partive opozitare

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka folur në lidhje me koalicionin e arritur mes Partisë Demokratike dhe 13 partive të tjera opozitare  për...

Atentati në Kamëz, Cukali dyshohet të jetë porositësi, si u vendos eksplozivi në makinë

Gjergj Cukali i arrestuar mbrëmjen e sotme për atentatin me eksploziv ndaj Gjon Memës dy javë më parë në Kamëz, dyshohet se ka pasur...

DASH e vlerësoi si ithtar të drejtësisë, qytetarët vërshojnë me komente në faqen e Ambasadës Amerikane: Ky është kriminel i komunizmit

DASH vlerësoi ditën e djeshme ish-kerun e KED-së, Ardian Dvorani si ithtar të reformës në drejtësi. Vlerësimin e Dvoranit e ka mirëpritur dhe Ambasada Amerikane...

PD prezanton planin për energjinë, Basha: Ulim faturat për 70% të familjeve shqiptare, bashkojmë tregjet me Kosovën

Partia Demokratike ka prezantuar programin për energjinë, ku kreu i saj Lulzim Basha, ka premtuar ulje të çmimit të naftës dhe të energjisë  elektrike. Sipas...

Ndryshon ligji në Gjermani: Postierët mund të hapin paketat në rast u duken të dyshimta

Gjermania ndryshon ligjin për Shërbimin Postar dhe detyron postierët që t’i dorëzojnë në polici paketat që u duken të dyshimta. Organeve të policisë dhe të...