Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

A ka frikë Ilir Meta nga SPAK?/ “Nuk i druhem asnjë sistemi për drejtësi në Shqipëri dhe botë”

Nga 27.al 0

Presidenti Ilir Meta ka folur për krijimin e prokurorisë së posaçme anti-korrupsion SPAK dhe për reformën në drejtësi, si dhe është pyetur nëse ka frikë nga kjo prokurori që heton çështjet që lidhen me veprat penale të kryera nga zyrtarë të lartë të shtetit.

Meta është shprehur se ai nuk i druhet asnjë sistemi në drejtësi në Shqipëri dhe botë.

Pjesë nga intervista e Metës:

A ka frikë Ilir Meta nga SPAK?

Është shumë për të ardhur keq se në ditën që është bërë betimi i anëtarëve të SPAK në 19 dhjetor në mes gaboj, ka qenë një ditë e mbushur me urime të jashtëzakoshme nga të gjithë nga PD, LSI, nga mazhoranca po e po dhe nga të gjtiha amabsadat. Ajo që më bëri përshtypje ishte një mesazh te ‘Opinion’ lidhur me pyetjen a do ketë sukses SPAK, ishte shumë shumë interesante që 74% nuk ishin besim.
Po të bëjmë një vlerësim tani, pas kësaj që ndodhi me gjykatën kushtetuese. Unë mendoj se po të krahasojmë ose një sondazh tjetër a po realizohet reforma, 86% e qytetarëve mendonin se reforma po realizohet.

Këto qytetarë para disa vitesh kishin të tjera pritshmëri. Reforma mori një goditje në zemër, që në momentin që u zgjodh prokurori i përgjithshëm i përklohshëm. Këtu përgjegjësia kryesore është e mazhorancës dhe e atyre që bënë noterizim antikushtetues.
Presioni dhe kontrolli politik nga ana e mazhorancës ndaj drejtësisë është evidente. Ilir Meta nuk i druhet dhe si është druajtur asnjë sistemi në drejtësi në Shqipëri dhe botë. Kam qenë politikani më i monitoruiar nga të gjithë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej