Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zbulohet draft lista e vendeve që do të lejohen të hyjnë në BE kur të hapen kufijtë

Nga Ejona 0

Të mbyllur në një sallë takimesh në Bruksel, zyrtarët po debatojnë se kush do të lejohet të hyjë në BE më 1 korrik kur kufijtë ndërkombëtarë të bllokut planifikohen të hapen – dhe kush do të ndalohet.
Ekzistojnë dy lista, një për ato që do të pranohen, dhe një për ata që jo.
Lista ka ngjallur polemika pasi burimet zbuluan se Shtetet e Bashkuara – vendi me prekjen më të keq në mbarë botën nga COVID-19 me më shumë se 2.4 milion raste, është në listën e fundit.

Të enjten, zyrtarët evropianë nuk arritën të marrin një vendim mbi të cilin vendet do të ndalohen nga hyrja pasi të hapen kufijtë e jashtëm të bllokut, me një diplomat të BE që i thotë Euronews se zyrtarët “nuk mund të arrijnë një marrëveshje” dhe se bisedimet do të vazhdojnë të Premten.
Euronews ka marrë, nga burimet diplomatike të BE-së, listën e plotë të vendeve për të cilat do të hapen kufijtë e Evropës, dhe mund të konfirmojë atë që raportuam të mërkurën se Brazili, Katari, Sh.B.A dhe Rusia nuk janë me të vërtetë në listën e aprovuar.
Cilat vende u lejohet të hyjnë në territorin e BE?

Burimet gjithashtu hodhën në dyshim datën e rihapjes së kufijve të 1 korrikut, duke sugjeruar se marrëveshjet nuk do të vijnë me kohë.

Lista e plotë e vendeve, shtetasve të të cilëve do të lejohen të hyjnë në Evropë, sipas draft listës, është si më poshtë:

Qyteti i Vatikanit

Monaco

Mali i Zi

Andorra

Serbia

Bosnja dhe Hercegovina

Ukrainë

Shqipëri

Turqi

Kosovë

Republika Popullore Demokratike e Koresë

Turkmenistan

Vietnam

Kinë

Tajlandë

Myanmar

Mongoli

Japoni

Korea e jugut

Gjeorgji

Butan

Liban

Indonezi

Uzbekistan

Indi

Taxhikistan

Kazahstan

Palau

Zelanda e Re

Australi

Dominica

Bahamas

Shën Lucia

Uruguay

Xhamaika

Kubë

Guyana

Paraguaj

Venezuela

Nikaragua

Kosta Rika

Kanadë

Angolë

Tunizi

Namibia

Uganda

Mozambik

Mauritius

Zambia

Rwanda

Etiopi

Marok

Algjeri

Egjipt

Burime diplomatike gjithashtu aluduan në Euronews se ka mosmarrëveshje midis kombeve për kriteret që duhet të përdoren për këtë vendim, me disa duke mbajtur parasysh që të dhënat në lidhje me normat e COVID nuk janë të besueshme. Ata po kërkojnë që ECDC, agjensia e BE për parandalimin e sëmundjeve, të dalë me më shumë detaje, thanë burimet, duke shtuar se listat do të rishikohen çdo dy javë.

Kur u lëshuan udhëzimet e BE dy javë më parë zyrtarët thanë se lista do të merrte parasysh shkallën e infeksionit në vendet në fjalë. Kriteret bazohen në të dhënat epidemiologjike dhe në kohën kur na është thënë që 47 vende ishin në listën e vendeve të pranueshme dhe 54 kombe në listën e ndaluar. Nga burimi ynë në Bruksel të enjten tani ka 54 në listën e pranueshme të draftit, dhe është e qartë se këto numra mund të vazhdojnë të luhaten.

Në cilën listë është Britania e Madhe?
As. Sipas Komisionit Evropian, shtetasit në Mbretërinë e Bashkuar duhet të trajtohen në të njëjtën mënyrë si qytetarët e BE-së deri në fund të periudhës së tranzicionit të Brexit (31.12.2020). /euronews.com/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej