Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Yuri Kim flet pas takimit: SHBA dëshiron që Shqipëria të jetë në Europë

Nga Ejona 0

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim ka dhënë një deklaratë për mediat pak minuta më parë, pas përfundimit të takimit 4 orësh me përfaqësuesit e Këshillit Politik, për Reformën Zgjedhore, në rezidencën amerikane në Tiranë.

Ambasadorja Kim tha se sot ka qenë një ditë e gjatë diskutimesh, por palët kanë bërë përparime.

“Ka qenë një ditë e gjatë dhe e vështirë por është bërë përparim. Kjo ka qenë e vështirë për të gjitha palëve të përfshira. Të gjithëve u është kërkuar që të japin në mënyrë që Shqipëria të fitojë. Shqipëria, aleati ynë është në një fazë kritike të historisë së saj. 25 marsi ishte një pikë kthese. Ishte një votë për të ardhmen e Shqipërisë në Europë. Sikurse jeni në dijeni, BE ka vendosur një sër kushtesh për negociatat. Mes tyre është Reforma Zgjedhore e ODIHR,

Qëllimi ynë sot dhe nesër, se do ritakohemi nesër, është se Shqipëria do përmbushi rekomandimet e ODIHR që të jetë anëtar me të drejta të plota në BE. Nëse partitë do arrijnë konsensus për masa që shkojnë përtej rekomandimeve të ODIHR, në do jemi dakord me ta. Nëse konsensusi për këto pika të cilat ODIHR ka thënë nuk arrihet, palët nuk duhet t’i vazhdojnë më këtë kërkesa. Sikurse e kam thënë, ne duam që Shqipëria të jetë në Europë. Kjo është dëshira e SHBA dhe e shqiptarëve. Ne do të bëjëm gjithcka që kjo të arrihet”, shprehet ambasadorja e SHBA.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej