VOA: Serbia paguan kompani për të lobuar në SHBA kundër Kosovës

Duhet të lëçisni

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Qeveria e Serbisë ka angazhuar firmën “Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP” që të lobojë për të në Washington. Siç shkruan VOA në gjuhën serbe, duke u thirrur në dokumentin zyrtar, kjo firmë do të lobojë për Serbinë “te të gjitha palët e interesuara në Amerikë (duke përfshirë edhe zyrtarët e qeverisë amerikane) lidhur me disa çështje të bashkëpunimit rajonal”.

Voa

Sipas dokumentit të publikuar në gjuhën angleze, lobimi tek pala amerikane do të përfshijë, përveç temave të bashkëpunimit rajonal, edhe çështjen e taksës së vendosur nga Qeveria e Kosovës.

Screenshot 2 2 E1554196431869 780x439

“Ne jemi të kënaqur që Republika e Serbisë ka angazhuar firmën tonë për t’ju përfaqësuar në lidhje me komunikimet me SHBA-në – për çështje të caktuara të bashkëpunimit rajonal, përfshirë edhe ndalesat e vendosura nga autoritetet e Kosovës, në veçanti për mallrat dhe shërbimet me origjinë nga Serbia”, thuhet ndër tjerash në dokumentin në fjalë. Po sipas VOA në gjuhën serbe, në dokumentin që është në Sekretarinë për Drejtësi, gjendet edhe kontrata ndërmjet firmës “Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP” dhe Zyrës së Avokatit të Shtetit të Serbisë, e cila përmendet se do të jetë kontakt primar me firmën lobuese.

Ndryshe, siç bëhet e ditur, kompania gjendet në 73 shtete ekzistuese dhe punëson 1,300 avokatë, të cilët për të punojnë në më shumë se pesëdhjetë vende të botës dhe, siç tregohet, ata janë të përfshirë në fushat ligjore, biznesit, sociale dhe perspektivës kulturore.

Ajo ka zyra në Abu Dabi, Pekin, Bruksel, Buenos Aires, Frankfurt, Hong Kong, Milano, Moskë, New York, Paris, Romë, Sao Paulo, Seul dhe Uashington.

Gjithashtu thuhet se klientë të saj janë korporata, institucione financiare, qeveri, biznese lokale, dhe individë.

/VOA/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Dalin shifrat në 24 orët e fundit: Shumë raste të reja me COVID-19, ulet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatën së COVID-19. Në 24 orët e fundit në...