Vijnë dokumentet nga Italia: Sekretari i përgjithshëm i Ramës, avokati i Ylli Ndroqit

Duhet të lëçisni

Të shtëna me armë në Elbasan

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar para pak minutash në  qytetin e Elbasanit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Emin Matraxhiu”, pranë stadiumit. Mësohet se...

Basha nga Shkodra: I zhgënjyer nga ndasitë politike në Këshillin Bashkiak

Kreu i PD, Lulzim Basha ditën e sotme zhvilloi një takim me përfaqësues të biznesit të vogël në Shkodër. Basha u shpreh i zhgënjyer nga...

Sanatoriumi dhe skena makabre me këngë dhe valle!

Nga Dritan Kaba Koncerti tek Sanatoriumi një skandal më i madh se fotot e morgut. Në këtë çast dhjetra familjarë po qajnë për njerëzit e...

Von der Leyen: Qytetarët e parë të BE-së mund të jenë vaksinuar para fundit të dhjetorit

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen deklaroi se Komisioni Europian tani ka siguruar kontrata me gjashtë kompani. Qytetarët e parë evropianë mund të...

Avokatët e sipërmarrësit Ylli Ndroqi publikuan një dokument të gjykatës dhe prokurorisë italiane që rrëzon pretendimet për një çështje penale të regjistruar në vendin fqinj ndaj pronarit të RTV Ora dhe Ora News.

Sipas dokumentit të lëshuar nga gjykata e Torinos, me kërkesë të avokatit Engjell Agaçi, ndaj shtetasit Ylli ndroqi nuk ka çështje penale të hapur.

Pyetjes rreth predecentit të pretenduar të vitit 2015, gjykata e Torinos në itali i është përgjigjur me fjalinë se “fakti nuk ekziston”.

Por megjithëse ky sqarim është bërë nga autoritetet italiane vite më parë me shkresën zyrtare drejtuar avokatit Engjell Agaçi, episodi i Italisë përmendet në kërkesën e prokurorisë për sekuestrimin e 26 pasurive përfshirë edhe televizionet Ora dhe Ora News.

Sipas juristëve, sjella e këtij episodi, edhe pse të sqaruar në mënyrë përfundimtare dhe me vendim themeli nga drejtësia italiane, është bërë në mënyrë të qëllimshme.

Në kushtet kur çdo bazë ligjore tjetër nuk shërbente për rastin dhe ligji i vitit 2009 nuk mund të zbatohej për ngjarje të ndodhura para këtij viti, organi i akuzës duket se ka përdorur precedentin e pretenduar në Itali në vitin 2015.

Por në lidhje me këtë rast, përveç konkluzionit të gjykatës së Torinos e cila thekson se fakti nuk ekziston, avokatët e biznesmenit Ndroqi thonë se ndaj tij nuk ka pasur asnjë urdhër policor.

Në periudhën në fjalë sipas tyre pronari i RTV Ora dhe Ora News, ka qenë në SHBA me gjithë bashkëshorten Mimoza Ndroqi, i ftuar nga Zonja e Parë e kohës Michelle Obama.

Siç duket nga fotot, videot dhe nga lokalizimi i vendndodhjes, udhëtimi në SHBA është bërë me ftesë zyrtare për të marrë pjesë në aktivitetin e fëmijëve me probleme të veçanta shëndetësore.

Siç e vërtetojnë edhe vulat në pasaporta, udhëtimi vajtje-ardhje është bërë tranzit nga Gjermania pa pasur asnjë pengesë apo ndalim nga policia edhe pse gjithë itinerari i lëvizjes është bërë në vende që janë anëtare të Interpolit, të cilat nuk kishin pengesa për të zbatuar urdhër ndalimi apo arresti nëse do ta kishin një të tillë nga autoritetet italiane.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Të shtëna me armë në Elbasan

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar para pak minutash në  qytetin e Elbasanit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Emin Matraxhiu”, pranë stadiumit. Mësohet se...

Basha nga Shkodra: I zhgënjyer nga ndasitë politike në Këshillin Bashkiak

Kreu i PD, Lulzim Basha ditën e sotme zhvilloi një takim me përfaqësues të biznesit të vogël në Shkodër. Basha u shpreh i zhgënjyer nga...

Sanatoriumi dhe skena makabre me këngë dhe valle!

Nga Dritan Kaba Koncerti tek Sanatoriumi një skandal më i madh se fotot e morgut. Në këtë çast dhjetra familjarë po qajnë për njerëzit e...

Von der Leyen: Qytetarët e parë të BE-së mund të jenë vaksinuar para fundit të dhjetorit

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen deklaroi se Komisioni Europian tani ka siguruar kontrata me gjashtë kompani. Qytetarët e parë evropianë mund të...

Mjeku i njohur vlonjat ndërron jetë pasi u prek me COVID

Mjeku i njohur vlonjat Bledi Nini humb betejën me koronavirusin. Lajmin e trishtë e ka dhënë kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli. Mjeku e ka humbur...