Vaksina e financuar nga Bill Gates, nis testimi te njerëzit

Duhet të lëçisni

Po rregullonte depozitën, 54-vjeçarja bie nga taraca e pallatit në Tiranë

Një person ka rënë nga një lartësi në zonën e Ali Demit në Tiranë. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se shtetësja, M.XH., 54-vjeçe ka qënë duke...

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

Një kompani e vogël bioteknike në Pensilvani po planifikon të fillojë injektimin e vullnetarëve të shëndetshëm me një vaksinë për luftmin e koronavirusit, pasi të marrë leje për të filluar testimin klinik.

Studiuesit planifikojnë të vaksinojnëë pacientin e parë të hënën. Vaksina eksperimentale u zhvillua nga Inovio Pharmaceuticals, dhe përpjekja ka marrë fonde nga fondacioni Bill dhe Melinda Gates dhe Koalicioni për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike.

Kandidati i Inovio, i quajtur INO-4800, është vaksina e dytë e mundshme ndaj koronavirus.

Anthony Fauci, udhëheqësi i Institutit Kombëtar të Shëndetit, në njësinë e sëmundjeve infektive, ka thënë vazhdimisht se do të duhet të paktën një vit për të ditur nëse ndonjë vaksinë është e sigurt dhe efektive kundër virusit, shkruan albeu, transmeton businessinsider.

Për studimin e vaksinave të Inovio-s, kompania po regjistron deri në 40 pjesëmarrës të shëndetshëm të rritur në Filadelfia, në shkollën mjekësore të Universitetit të Pensilvania dhe në Kansas City, Misuri, në Qendrën për Kërkime Farmaceutike.

Cdo vullnetar do të marrë dy doza të vaksinës, për katër javë. Inovio tha se pre rezultate deri në fund të verës. Nëse këto rezultate janë pozitive, kompania do të fillojë një studim tjetër të përqendruar në vlerësimin e efikasitetit të vaksinës kundër virusit.

Duke pasur parasysh kërkesën e paparë globale, çdo vaksinë që vërteton të jetë e sigurt dhe efektive do të përballet me një sfidë të madhe në prodhim.

Inovio tha se ishte duke rritur aftësitë e saj të prodhimit dhe synonte të kishte 1 milion doza në dispozicion deri në fund të vitit 2020, të cilat mund të përdoren në prova klinike shtesë ose për raste urgjente.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Po rregullonte depozitën, 54-vjeçarja bie nga taraca e pallatit në Tiranë

Një person ka rënë nga një lartësi në zonën e Ali Demit në Tiranë. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se shtetësja, M.XH., 54-vjeçe ka qënë duke...

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

30-vjetori i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, përkujtimore e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë (film)

Sot po mbahet 30-vjetori i Shoqatës “Çamëria”. Ky përvjetor përkujton gjenocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe rikthimin e të drejtave të tyre të mohuara. Lajmin...