Vaksina e financuar nga Bill Gates, nis testimi te njerëzit

Duhet të lëçisni

Droga në Durrës/ Lala: Lidhje me politikën, po shpëtohen peshqit e mëdhenj

Gazetarja Klodiana Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit dhe foli për zyrtarë të inkriminuar, lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit,...

Berisha: Rama do të arratiset në Beograd më 26 prill, do të kërkojë azil politik

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga studioja e “Zgjedhje 2021” në “Vizion Plus” se më 26 prill kreu i qeverisë, Edi Rama, do të arratiset...

Investigimi i Guardian: Si e lejoi Facebook qeverinë shqiptare të shtrembërojë diskursin politik

Një investigim i bërë nga britanikja “The Guardian” ka ekspozuar sesi gjiganti i rrjeteve sociale Facebook ka lejuar politikën ne vende të pazhvilluara që...

Kosova pritet të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i...

Një kompani e vogël bioteknike në Pensilvani po planifikon të fillojë injektimin e vullnetarëve të shëndetshëm me një vaksinë për luftmin e koronavirusit, pasi të marrë leje për të filluar testimin klinik.

Studiuesit planifikojnë të vaksinojnëë pacientin e parë të hënën. Vaksina eksperimentale u zhvillua nga Inovio Pharmaceuticals, dhe përpjekja ka marrë fonde nga fondacioni Bill dhe Melinda Gates dhe Koalicioni për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike.

Kandidati i Inovio, i quajtur INO-4800, është vaksina e dytë e mundshme ndaj koronavirus.

Anthony Fauci, udhëheqësi i Institutit Kombëtar të Shëndetit, në njësinë e sëmundjeve infektive, ka thënë vazhdimisht se do të duhet të paktën një vit për të ditur nëse ndonjë vaksinë është e sigurt dhe efektive kundër virusit, shkruan albeu, transmeton businessinsider.

Për studimin e vaksinave të Inovio-s, kompania po regjistron deri në 40 pjesëmarrës të shëndetshëm të rritur në Filadelfia, në shkollën mjekësore të Universitetit të Pensilvania dhe në Kansas City, Misuri, në Qendrën për Kërkime Farmaceutike.

Cdo vullnetar do të marrë dy doza të vaksinës, për katër javë. Inovio tha se pre rezultate deri në fund të verës. Nëse këto rezultate janë pozitive, kompania do të fillojë një studim tjetër të përqendruar në vlerësimin e efikasitetit të vaksinës kundër virusit.

Duke pasur parasysh kërkesën e paparë globale, çdo vaksinë që vërteton të jetë e sigurt dhe efektive do të përballet me një sfidë të madhe në prodhim.

Inovio tha se ishte duke rritur aftësitë e saj të prodhimit dhe synonte të kishte 1 milion doza në dispozicion deri në fund të vitit 2020, të cilat mund të përdoren në prova klinike shtesë ose për raste urgjente.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Droga në Durrës/ Lala: Lidhje me politikën, po shpëtohen peshqit e mëdhenj

Gazetarja Klodiana Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit dhe foli për zyrtarë të inkriminuar, lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit,...

Berisha: Rama do të arratiset në Beograd më 26 prill, do të kërkojë azil politik

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga studioja e “Zgjedhje 2021” në “Vizion Plus” se më 26 prill kreu i qeverisë, Edi Rama, do të arratiset...

Investigimi i Guardian: Si e lejoi Facebook qeverinë shqiptare të shtrembërojë diskursin politik

Një investigim i bërë nga britanikja “The Guardian” ka ekspozuar sesi gjiganti i rrjeteve sociale Facebook ka lejuar politikën ne vende të pazhvilluara që...

Kosova pritet të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i...

Denincimi i qytetarit: Në rrugën Dhorkë Orgocka po kryhen arnime për fushatë elektorale (Film)

Një tjetër denoncim është bërë nga qytetarët për rrugën Dhorkë Orgocka, pasi Bashkia përdor fushatën elektorale për të kryer riparimin e Rrugës. Nga videoja e...