- Advertisement -

TAG

traditë

Kërkesa e tironces: Ndërrojani emrin rrugës “Kajo Karafili”. Ishte vrasës me pagesë

Marsida Najdeni, një nga mjeshtret e traditës së orave të familjes Tufina, por dhe studiuese e rrënjëve të kryeqytetit propozon që rrugës “Kajo Karafili”...

“I kemi marrë leje Edi Ramës”, shkodranët thyejnë izolimin për të ruajtur traditën e vezëve të Pashkëve (film)

Një traditë e vjeter kjo në kryeqëndrën e veriut në Shkodër. Këta shkodranë sfiduan çdo vendim të autoriteve për qëndruar në shtëpi. Përplasja e vezëve...

“Ruaj traditën, festo shqip”, mbledh bashkë studiues të folklorit dhe artistë

Një grup studentësh i Programit Master i Shkencave, dega Gazetari dhe Marrëdhënie me Publikun mblodhën në një tryezë të rrumbullakët studiues si dhe artistë...

Unë për vete kam qarë për një palë çorape

Nga Alma Nikolli Andej nga zonat tona (Pukë, Mirditë) ishte traditë që kur vinte nusja të sillte me vete një palë çorape të qëndisura aq...

Dilema në zgjedhje, druri apo truri

Nga Lorenc Vangjeli Nëse do të bëhet një kërkim për fjalën më të përdorur në ligjërimin shqip, fjala jo në shqip “reformë” me shumë gjasa...

Shqiptari, ky kusar me traditë

Nga Enkel Demi Në një reportazh të fillim shekullit XX, Asdreni përshkruan një udhëtim me kuaj nga Durrësi në Tiranë. Është një nga përshkrimet gazetareske...

Ermira Mehmeti e përlotur në Kuvendin e Shqipërisë: Më gjykoi një traditë dhe nuk më mbrojti asnjë ligj (video)

Mesila Doda: “Problemi nuk janë gratë shqiptare dhe as ato të Maqedonisë, problem është mafia që ka kapur burrat e politikës E ftuar në Konferencën...

Latest news

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...
- Advertisement -