- Advertisement -

TAG

studimi

Studimi për ‘Shëndetësinë’ shqiptare: Mungesë transparence me prokurimet dhe tenderët gjatë pandemisë Covid-19

Organizata Together for Life publikoi në Tiranë një raport, sipas të cilit prokurimet emergjente në përballimin e pandemisë nuk ishin transparente. Studimi thekson se...

Studimi për buxhetin e pandemisë në Shqipëri: Fonde dhe shpenzime të ulëta publike

Shoqata “Së Bashku për Jetën” publikoi në fundjavë një studim, sipas të cilit, Shqipëria është një nga vendet me fondet më të pamjaftueshme buxhetore...

Studimi: Doza e 4-të e vaksinës nuk parandalon Omicronin

Doza e katërt e vaksinës duket se nuk do të ketë efekt në luftën për të zhdukur përfundimisht  pandeminë dhe për të përballuar Omicron....

Studimi/ Nëse je i pavaksinuar mutacioni Delta dyfishon rrezikun për t’u shtruar në spital

Për të pavaksinuarit, infektimi me variantin delta të koronavirusit dyfishon rrezikun e shtrimit në spital në krahasim me llojin alfa të mëparshëm mbizotërues. Në...

Studimi: 2 doza të Pfizer dhe AstraZeneca efektive kundër variantit Delta

Varianti Delta është përhapur në të gjithë botën, ndërsa shkencëtarët po mbledhin të dhëna për të ndaluar përhapjen e mëtejshme të tij. Për të...

Studimi i ri/ Kjo vaksinë është më pak efektive ndaj varianteve të Covid-19

Sipas një studimi të ri, vaksina Johnson & Johnson me një dozë kundër COVID-19, mund të jetë më pak e efektshme kundër varianteve të...

Vizitoni më shpesh të afërmit tuaj të moshuar! Studimi: Ja sa vite ja shkurton jetën vetmia

Vetmia mund të ketë një efekt negativ mendor dhe fizik tek çdokush. Por ndikimi i saj tek te moshuarit është i mirë-dokumentuar. Studimet e...

Studimi izraelit: Vaksina Pfizer ka lidhje me një sëmundje të rrallë të gjaku

Sipas një studimi nga shkencëtarët izraelitë, disa persona kanë zhvilluar trombocitopeni(TTP) pas vaksinimit me Pfizer. TTP është një sëmundje autoimune që shkakton mpiksjen e...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga COVID-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Studimi: Varianti indian i Covid-19 nuk shkakton humbjen e shijes dhe nuhatjes

Një studim i fundit britanik zbulon se varianti indian i Covid ka si simptomë dalluese në krahasim me variantet e tjera sekrecionet nga hundët. Dhimbje...

Latest news

Korreshi ironizon ndarjen e PD-së në dy grupe pune për protestën: Mirë që na pret kostumin, por të na…

Deputeti demokrat, Saimir Korreshi, ka reaguar pas publikimit të listës nga ana e zëdhënëses së PD, Floriana Garo, në të cilën prezantoheshin grupet e...

67- vjeçari gjendet i vdekur në Fier, dyshimet e policisë (EMRI)

Një ngjarje e rëndë është shënuar sot në Fier. Burime nga policia bëjnë me dije se një 67- vjeçar është gjetur i pajetë në...

Po flinin mbi shina, treni përplas dy emigrantët në Maqedoninë e Veriut

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi dy emigrantë humbën jetën në jug të vendit, mëngjesin e...

Aksident i rëndë në Thumanë-Laç, dy të plagosur nisen drejt Traumës

Një tjetër aksident i rëndë është shënuar pasditen e stome. Këtë herë në autostradën Thumanë-Laç. Burime bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur pak...

Kapet shqiptari me 18 kg kokainë, spiunohet nga komshinjtë

Policia italiane arrestoi një 30-vjeçar shqiptar, pasi u kap me 18 kilogramë kokainë. Shqiptari e kishte kthyer shtëpinë ku qëndronte në një laborator droge. Lëvizjet...
- Advertisement -