- Advertisement -

TAG

poeti

Shuhet në moshën 67 vjeçare xhevahiri i letërsisë Petrit Ruka

Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare poeti dhe kineasti i shquar Petrit Ruka. Lajmin për ndarjen e tij nga jeta e kanë dhënë të...

Sandwich…

Sandwich-i ka mbushur gati 304 vjet që kur është shpikur. Shpikësi i tij është një kont anglez. Siç thuhet ka qenë John Montagu, IV...

Basha merr dhuratë çorape leshi nga gruaja e Havzi Nelës: Kam tre vjet që i mbaj (film)

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ndodhet sot në Kukës ku ka zhvilluar takime me qytetarët kuksianë. Gjatë vizitës Basha vendosi lule edhe në bustin...

Ndahet në moshën 79-vjeçare, princi i Polifonisë shqiptare Lefter Çipa

Ndërron jetë poeti i mijëra vargjeve polifonike dhe i 18 librave me poezi, Lefter Çipa. Djali i tij, Aleksandër Çipa shprehet se kjo ka qenë një...

Ndahet nga jeta në moshën 85-vjeçare shkrimtari Faslli Haliti

Faslli Haliti, poeti, shqipëruesi u nda nga jeta në moshën 85 vjeçare. Lajmin e ka bërë me dije Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit e cila...

Metamorfoza e poetit…

Dikur modeli i flokëve "bishtpllumi" ka qenë një shprehje e shpirtit integrues të shqiptarëve për në Europë. Sot, ky shpirt ka ndërruar krehjen.

Liria/ Martin Camaj ndenji një javë mbi tokë, por të vëllait nuk i dhanë vizë ta shtinte në dhè

Nga Ilir Seci Sot, 27 vjet ma parë me 12 Mars 1992, në Lenggries të Bavarisë, Gjermani, në moshën 66 vjeçare, ndrroi jetë poeti Martin Camaj....

Atdheu u shit, ankandi u mbyll

Nga Petrit Ruka Atdheu u shit, ankandi u mbyll, Të gjithë e dimë, po lajm nuk ka, Miliona letra me vlerë votimi, Tani do të bëhen thasë me...

PD: Mposhti komunizmin, por triumfuan komunistët

Nga Lorenc Vangjeli Plot 25 vjet më parë, komunizmi ra zyrtarisht në Shqipëri. Një parti opozitare, antikomuniste në frymë, fjalor dhe program, erdhi në pushtet...

Etja për qytet

Nga Ervin Hatibi* Qyteti është ajo gjë, e cila ndriçon natën. Qyteti është planeti, drejt të cilit rendin me afsh të futen meteorët e veturave...

Latest news

Dështon Veliaj, zgjidhet kryetari i ri i Shoqatës Tirana

Kryetari i ri i Shoqatës së Futbollit Tirana është zgjedhur, Krenar Alimehmeti, në zgjedhjet që u mbajtën pasditen e sotme në ambientet e FSHF. Alimehmeti...

COVID-19 në Greqi, 665 pacientë të intubuar në spitale

Situata e pandemisë në Greqi, vijon të jetë kritike. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19,075 raste të reja me koronavirus. Fatkeqësisht, 111...

Audiopërgjimi i Veliajt, reagon PD: Njeriu i Ndraghetas do të kapë dhe FSHF-në!

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me audiopërgjimin që u publikua ditën e sotme në media, ku kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion veliaj...

Policia Rrugore kontrolle në Gjirokastër, 45 gjoba për shoferët që s’mbanin rripin e sigurimit

Policia e Gjirokastrës njofton se në javën që lamë pas ka arrestuar tre shoferë, ka pezulluar 4 patenta dhe janë vendosur 367 gjoba. Në prangat...

Vrau dhe hodhi në kanal fqinjën, Fetah Marra: Më kishte 60 mijë lekë borxh për bagëtitë

Zbardhet shkaku i vrasjes së 63- vjecares Fatime Suli në Kuçovë. Vrasësi Fetah Marra ka dëshmuar para grupeve hetimore se viktima i kishte borxh...
- Advertisement -