- Advertisement -

TAG

osmanët

Sugjerim për Integrimin Europian të Shqipërisë

Nga Dritan Shano Integrimi Europian është para së gjithash një proçes ndryshimi kulture të të gjithë shqiptarëve nga orientale në oksidentale. Ky proçes ndodh në mendjen...

Pse osmanët zgjodhën hënën në flamur

Nga Ismail Kadare Asnjë perandori gjer më sot nuk ka gjetur një shenjë më zotëruese për flamur të vet. Kur Bizanti zgjodhi shqiponjën, ajo ishte...

Trojet shqiptare si prostitutë ne duart e Otomanëve

Nga Ben Oroshi Mes viteve 1854 dhe 1875 Perandoria Osmane mori nga tregjet ndërkombëtare europiane 15 kredi në një vlerë totale prej 217 milionë lira...

Çiftelinë nuk e sollën osmanët

Nga Fahri Xharra Duke lundruar nëpër Bibliotekën e pafund elektronike të Besir Bajramit, më zuri syrin një kapitull të veçantë i quajtur "Çiftelinë nuk e...

Llalla: Kishat katolike në Çamëri u kthyen në ortodokse greke gjatë periudhës osmane

Studiuesi Arben Llalla thotë se kur erdhën osmanët në Çamëri kishat ishin katolike. Por, ai thekson se gjatë kësaj periudhe kishat katolike u kthyen...

Durrës/ Zbulimet arkeologjike më të hershme se osmanët dhe venecianët, arkeologët heshtin

Zbulimet arkeologjike në qytetin e Durrësit janë pjesë e sistemit fortifikues që më shumë mundësi janë bizantine, pra më herët dhe se osmanët dhe...

Kënga arbëreshe e kënduar nga grupi i famshëm spanjoll

Një interpretim plot emocion i këngës arbëreshe vjen nga “Barcelona Gipsy Balkan Orchestra”, një nga etno-orkestrat më të njohura në botë. Barcelona Gipsy Balkan Orchestra...

Latest news

Burri ekzekuton gruan pranë Gjykatës së Elbasanit

Një grua ka mbetur e vrarë me armë zjarri në afërsi të gjykatës në Elbasan. Raportohet se të shtënat janë ndjerë pranë gjykatës ku një...

Të shtëna me armë pranë Gjykatës së Elbasanit, dyshohet për një viktimë

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar këtë të enjte pranë Gjykatës së Elbasanit . Mësohet se ngjarja ka ndodhur mes një çifti bashkëshortësh. Nga...

PD: Zbardhet skema kriminale e blerjes së votës në qarkun e Durrësit, 1 mijë euro për familje

Partia Demokratike ka sjellë sot një tjetër rast, që vërteton që janë blerë vota në zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë për mediat, Belind...

“27-vjeçari u vetëvra pasi i kërkuan mbrapsht lekët e blerjes së votës”

Ish-kryeministri Sali Berisha postoi një denoncim të rëndë në faqen e tij në rrjetin social facebook, ku sipas një qytetari, një 27-vjeçar i quajtur...

Komisioni i Ligjeve miratojnë kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit Meta

Komisioni i Ligjeve ka miratuar kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor. Kërkesa e PS miratohet me 14 vota pro dhe 1 kundër. Hetimi parlamentar është...
- Advertisement -