- Advertisement -

TAG

Marsida Xhaferllari

Zbardhet mbledhja, KED ngre grupin e punës për emërimet në “Kushtetuese”

Zbardhet mbledhja e Këshillit të Emërimit në Drejtësi. Mësohet se KED ka vendosur të krijojë një grup pune për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, bazuar në...

Komisioni i Venecias mbërrin në Shqipëri në datat 13-14 shkurt

Në datën 13-14 shkurt, përfaqësuesit e komisionit të Venecias do të mbërrijnë në Shqipëri. Bëhet me dije se në axhendë janë takimet me Presidentin Ilir...

Shkarkimi i Presidentit/ Zbardhen 5 pyetjet e opozitës ndaj Komisionit të Venecias

Komisioni i Venecias pritet të japë një opinion pak kohë përpara se të përfundojë afati i Komisionit Hetirmor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta...

Zgjidhen anëtarët e rinj në KED

Presidenti Ilir Meta hedh shortin për zgjedhjen e anëtarëve të këshillit të emërimeve në drejtësi. Anëtarja e parë është Fiona Papajorgji për Anëtare e Këshillit...

Zbulohet dokumenti i firmosur nga 56 deputetë socialistë, PS i shton akuzat Metës për t’a shkarkuar

Deputetët e Partisë Socialiste kanë firmosur një kërkesë ndaj Kuvendit me të cilën i kërkojnë shtimin e akuzave Presidentit të Republikës në lidhje me...

Zyrtare/ Gjykata Kushtetuese zgjedh Marsida Xhaferllarin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese ka reaguar zyrtarisht në lidhje me ngërçin e gjyqtares Arta Vorpsi dhe Marsida Xhaferllarit, të cilat janë ëmëruar për të njëtin vend...

“Kushtetuesja”/ Miratohet rezoluta në Kuvend, ambasadori italian thirrje politikës: Pyesni “Venecian”

Kuvendi ka miratuar me 97 pro, 0 kundër dhe 4 abstenime rezolutën e PS-së për shmangien e krizës institucionale kushtetuese për legjitimitetin e Gjykatës...

Betohen para presidentit tri anëtaret e Kushtetueses, ja vakancat e plotësuara

Tri anëtaret e Gjykatës Kushtetuese, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari dhe Fiona Papajorgji, u betuan pasditen e sotme përpara Presidentit Ilir Meta. Fillimisht u betua Elsa...

Përplasjet për Gjykatën Kushtetuese, Presidenti Meta thërret për betim 3 anëtare

Presidenti Meta ka thërritur për betim pasditen e sotme 3 anëtare të zgjedhura dhe të dekretuara për KED-në, duke përjashtuar emrin e Arta Vorpsit,...

Meta zbardh dekretin, ja arsyet pse zgjodhi Xhaferllarin gjyqtare në Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka zbardhur sot dekretin e zgjedhjes së Marsida Xhaferllarit si gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese dhe jo Arta Vorpsit. Meta thekson se parlamenti...

Latest news

EMA: Ka lidhje të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës Johnson & Johnson

Agjencia Europiane e Barnave tha të martën se vaksina Johnson & Johnson Covid-19 ka lidhje të mundshme me rastet e rralla të mpiksjes së...

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill për shkak të masave anti-COVID.

Skandali/ Artan Hoxha nxjerr regjistrimin: Fushatë me legalizimet, punonjësit e Kadastrës udhëzohen të gënjejnë qytetarët (film)

Gazetari Artan Hoxha ka denoncuar me anë të një audio regjistrim, Agjencinë Shtetërore të Kadastrës, duke thënë se kjo agjenci e rëndësishme e qeverisë...

Kohë Ramazani, Ulsi Manja kërkon vota me shishe vere 

Fushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, që do të zhvillohen pas 4 ditësh, më 25 prill. Kjo fushatë ka risi në formë,...

Ambasada e SHBA kthen përgjigje për Tom Doshin, Prokuroria triblon: Presim informacion dhe nga Interpol

Ambasada amerikane në Tiranë i është përgjigjur Prokurorisë në lidhje me kandidatin në zgjedhjet e 25 prillit, Tom Doshi, që është njëherësh kryetar i...
- Advertisement -