- Advertisement -

TAG

“Maqedonia e Veriut

2% e popullsisë iku nga Shqipëria vetëm në 2017

Një e dhënë shumë shqetësuese vjen nga statistikat e Eurostat për vitin 2017, sipas të cilave 51712 shqiptarë janë bërë rezidentë të Bashkimit Evropian....

DW: BE duhet të gjejë një strategji të re në Ballkan

BE është e zënë me veten. Për një zgjerim të shpejtë nuk mendon askush për momentin në Bruksel. Por vendet e Ballkanit kanë nevojë...

DW: Maqedonia e Veriut, nxënësja shembullore e Samitit të Poznanit

Një gjë mund të thuhet që tani: Maqedonia e Veriut është nxënësja shembullor e rajonit, prandaj edhe vitin e ardhshëm ajo do të jetë...

Kosova paralajmëron Shqipërinë e Maqedoninë: Me 1 korrik mund të vendoset taksa

Kanë kaluar më shumë se shtatë muaj që kur Kosova ka vendosur taksë 100 për qind ndaj Serbisë. E një taksë thuajse të ngjashme,...

Eurodeputetët për Maqedoninë e Veriut: Në tetor hapen negociatat

Eurodeputetët Ivo Vajgël, Eduard Kukan dhe Knut Fleckenshtein në konferencën e mbrëmshme të përbashkët me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, janë shprehur se për Maqedoninë...

Lajçak: BE duhet ta mbajë premtimin për Maqedoninë e Veriut

Shefi i diplomacisë sllovake, Mirosllav Lajçak dhe kryesues aktual i OSBE-së në një intervistë AIM, të cilën e dha një ditë para fillimit zyrtar...

Ja vendet që votuan kundër Shqipërisë për hapjen e negociatave

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të kenë ende durim. Në tetor ministrat përkatës të BE-së mund të vendosin për një datë konkrete për hapjen...

Negociatat/ Ministri gjerman: Bllokim i përkohshëm për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Mediat gjermane raportojnë se do të ketë një bllokim të përkohshëm të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministri gjerman Michael Roth është shprehur...

Kryemadhi: “Rama-krim, korrupsion trinom i së keqes”

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar lidhur me vendimin e Holandës për të ngelur për në vjeshtë Shqipërinë, në procesin e integrimit, duke...

Holanda: “Jo” Shqipërisë për hapje negociatash, “po” Maqedonisë së Veriut

Parlamenti holandez nuk është e interesuar për nisjen e negociatave të pranimit midis Bashkimit Europian dhe Shqipërisë, ndërsa i ka thënë “Po” Maqedonisë së...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -