- Advertisement -

TAG

“Maqedonia e Veriut

2% e popullsisë iku nga Shqipëria vetëm në 2017

Një e dhënë shumë shqetësuese vjen nga statistikat e Eurostat për vitin 2017, sipas të cilave 51712 shqiptarë janë bërë rezidentë të Bashkimit Evropian....

DW: BE duhet të gjejë një strategji të re në Ballkan

BE është e zënë me veten. Për një zgjerim të shpejtë nuk mendon askush për momentin në Bruksel. Por vendet e Ballkanit kanë nevojë...

DW: Maqedonia e Veriut, nxënësja shembullore e Samitit të Poznanit

Një gjë mund të thuhet që tani: Maqedonia e Veriut është nxënësja shembullor e rajonit, prandaj edhe vitin e ardhshëm ajo do të jetë...

Kosova paralajmëron Shqipërinë e Maqedoninë: Me 1 korrik mund të vendoset taksa

Kanë kaluar më shumë se shtatë muaj që kur Kosova ka vendosur taksë 100 për qind ndaj Serbisë. E një taksë thuajse të ngjashme,...

Eurodeputetët për Maqedoninë e Veriut: Në tetor hapen negociatat

Eurodeputetët Ivo Vajgël, Eduard Kukan dhe Knut Fleckenshtein në konferencën e mbrëmshme të përbashkët me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, janë shprehur se për Maqedoninë...

Lajçak: BE duhet ta mbajë premtimin për Maqedoninë e Veriut

Shefi i diplomacisë sllovake, Mirosllav Lajçak dhe kryesues aktual i OSBE-së në një intervistë AIM, të cilën e dha një ditë para fillimit zyrtar...

Ja vendet që votuan kundër Shqipërisë për hapjen e negociatave

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të kenë ende durim. Në tetor ministrat përkatës të BE-së mund të vendosin për një datë konkrete për hapjen...

Negociatat/ Ministri gjerman: Bllokim i përkohshëm për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Mediat gjermane raportojnë se do të ketë një bllokim të përkohshëm të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministri gjerman Michael Roth është shprehur...

Kryemadhi: “Rama-krim, korrupsion trinom i së keqes”

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar lidhur me vendimin e Holandës për të ngelur për në vjeshtë Shqipërinë, në procesin e integrimit, duke...

Holanda: “Jo” Shqipërisë për hapje negociatash, “po” Maqedonisë së Veriut

Parlamenti holandez nuk është e interesuar për nisjen e negociatave të pranimit midis Bashkimit Europian dhe Shqipërisë, ndërsa i ka thënë “Po” Maqedonisë së...

Latest news

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...
- Advertisement -