- Advertisement -

TAG

Mal Berisha

Një bust dinjitoz për Charles Telford Erickson: Amerikanin që i kushtoi jetën Shqipërisë!

Si u njoha me Charles Telford Erickson? Nga Mal Berisha Në vitin 1999, në përvjetorin e 90 – të, të daljes në dritë të gazetës DIELLI,...

Një takim miqsh që studiojnë vlerat e trashëgimisë Shqiptaro-Amerikane

NGA MAL BERISHA Me 9 Gusht 2021 në një nga mjediset e Hotel Tirana International u takova me studiuesen e njohur Eleni Laperi. Në këtë takim...

Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Rusia dhe Bjellorusia!

Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Rusia dhe Bjellorusia! Harrojeni Evropën të dashur bashkëatdhetarët e mi! Nga Mal Berisha Cili shtet evropian e pranon antarësimin e Shqipërisë në...

Në qoftë se!

Nga Rudyard Kipling* Mos e humb toruan, kur tjerëve për-rreth teje iu është tretur! Dhe veçse të fajsojnë ty, asgjë nuk iu ka mbetur… Nëse i beson...

Dy fjalë për librin “Izrealitët në Shqipëri” të autorit Josef Jakoel

Nga Mal BERISHA Ky libër doli në dritë njëherësh me njohjen reciproke që Republika e Kosovës dhe Shteti i Izraelit i bënë njëri tjetrit dhe...

Diskriminimi ndaj veriut të Shqipërisë – Rezultat i monizmit të sotëm politik?

Nga Mal Berisha Disa ditë më parë filloi një debat në rrjetet sociale rreth shpërpjestimit të pa- imagjinueshëm që ekziston midis supër- përfaqësimit me staf...

Në Ibrik Tepe, Trakë, në gjurmët e Theofan Stilian Nolit

Në kujtim të 139 vjetorit të lindjes së Theofan Stilian Nolit Nga Mal Berisha Ishte një ditë vere e vitit 1997 kur prita në Konsullatë dy...

Apeli i ish-ambasadorit: Mbroni kinemanë e ndërtuar nga Hoover, mos e shembni si Teatri

Shkolla bujqësore amerikane "Ch.T. Erickson"në Golem të Kavajës, e themeluar me 20.09.1925, ishte dëshmia e parë e Investimeve Amerikane në Shqipëri dhe vatra e...

100 vjet nga pranimi i Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve

Nga Mal BERISHA Lidhja e Kombeve, si një Oganizatë Ndërkombëtare erdhi fill pas Konferencës së Paqes të Parisit në vitet 1919–1920. Qëllimi i kësaj...

Si Edi Rama i kërkoi Britanisë që të mos hapte negociatat në vitin 2013

Nga Mal Berisha  Si i kërkoi Edi Rama, Ministrisë së Jashtme Britanike të mos i hapte negociatat me Shqipërinë, në dhjetorin e vitit 2013 Në Dhjetorin...

Latest news

Debate në mbledhjen e PS në Shkodër, anëtarët-Klosit e Gjiknurit: Doni të na hidhni hi syve, vendet e punës i ka marrë PSD

Mbledhja e sekretarit të përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS-Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Në fokus...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...
- Advertisement -