Në qoftë se!

Duhet të lëçisni

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...

Nga Rudyard Kipling*

Mos e humb toruan, kur tjerëve për-rreth teje iu është tretur!

Dhe veçse të fajsojnë ty, asgjë nuk iu ka mbetur…

Nëse i beson vetes, kur të gjithë njerëzit tek ty dyshojnë,

Lëri të qetë, hapur dyshimin ndaj teje ta tregojnë!

Nëse pret dot dhe nga pritja e gjatë nuk lodhesh,

Ose i rrethuar prej gënjeshtrash atypari ndodhesh,

I urryer po qe, urrejtjen – me urrejte mos e zevendëso!

Dhe përsëri as si më i miri, as më i zoti mos u trego!

Nëse endërro – bëje, por ëndërra mos të të sundojë!

Nëse mendo – mendo, por mendimi thjesht mos të mundojë!

Nëse njësoj i duron edhe triumfin edhe dështimin,

Dhe këta, si dy mashtrues ta vënë në provë durimin,

Nëse arrin të dëgjosh të vërtetën që vetë e ke thënë,

Të shpërdredhur prej kopukëve, në kurthën e tyre për të shtënë,

Ose të shohësh gjërat që iu kushtove jetën, në rrënim,

Ndalo dhe hoop! Rindërto bash prej mbetjeve në shkatërrim!

Nëse do mund t’i mblidhje tërë fitimet e jetës tënde, në një!

Dhe të rrezikoje t’i humbësh në një bast: Kokë a Pilë,

Të fillojë nga  e para, dhe tash pa asgjë, pa shtëpi a vilë,

Të mos e kthesh kokën mbrapa për atë që nuk vjen më.

Nëse do bëje të të bindeshin trupi, zemra e nervi zemërak,

Edhe për shumë kohë për ato që nuk kthehen më kurrë,

Dhe kështu të mbahesh, kur s’ka mbetë më për ty, aspak,

Përveç ofshamës që të ysht pa ndarë: Mbahu bre burrë!

Nëse flet dot me turmat pa e humbur  virtytin,

Ecën përkrah mbretërish, i thjeshtë e njerëzor,

Nëse nuk e sheh të keqen as tek armiqtë as miqtë që të cytin,

Nëse njerëzia besojnë tek ti, por nuk të shohin si hyjnor,

E nëse mund të mbushësh minutën e mosfaljes, aq e vështirë,

Me gjashtëdhjetë sekonda të gjata që të qetësojnë, si shërim:

E jotja është Toka dhe gjithçka që gjëndet në të, e qetë dhe e dlirë,

Dhe çfarë është më e vlefshmja: Ti do jesh Burrë – biri im.

* shqipëroi Mal Berisha

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...

Gjykata refuzon kërkesën e Arbër Çekaj, braktis seancën në shenjë proteste, largon avokatët

Gjykata rrëzon kërkesën e Arbër Çekaj për të u gjykuar me procedurë të zakonshme. Më herët Çekaj i akuzuar për trafikun e kokainës në kontejnerët...