- Advertisement -

TAG

kurd

Vranë snajperistin kurd që luftoi kundër ISIS, policia britanike shpall në kërkim dy të rinjtë shqiptarë

Dy të rinj shqiptarë janë shpallur në kërkim nga policia britanike pasi dyshohet se kanë marrë pjesë në vrasjen e një 30-vjeçari kurd që...

Erdogan: Na vranë 7, do vrasim 700

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan premton hakmarrje të ashpër për shtatë ushtarët turq të vrarë nga terroristët kurdë orët e para të mëngjesit të...

Tanket gjermane, në ofensivën turke ndaj kurdëve

Qeveria gjermane po ndeshet me apele për të ndaluar eksportin e armëve drejt Turqisë, pasi u publikuan raporte se tanket gjermane “Leopard” po përdoreshin...

Atentat me armë futbollistit të kampionatit turk: Pata frikë se mos vdisja

Futbollisti i skuadrës së Amed S.k, Deniz Naki, i cili aktivizohet në ligën e dytë Turke, i ka shpëtuar për mrekulli një atentati me...

Kërcënon Erdogan, u kujton kurdëve Kosovën…si dështim

Pas referendumit, që sipas udhëheqësit të kurdëve të Irakut i jep pavarësinë Kurdistanit, jo vetëm qeveria qëndrore e Bagdatit është e shqetësuar,  edhe Turqia...

Kanë një racë, një kulturë, një gjuhë. Po cilët janë kurdët?

Rreth 20 deri 30 milionë kurdë banojnë në rajonin malor që shtrihet mes kufijve të Turqisë, Irakut, Sirisë, Iranit dhe Armenisë. Ata përbëjnë grupin e...

Latest news

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Forumi Ballkanik kundër Anti-Semitizmit/ Reagon Yuri Kim: Në pritje të fjalimit të Mike Pompeut

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri kim, përmes një postimi në Twitter ka konfirmuar pjesëmarrjen e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Mike Pomeu, në Forumin Ballkanik...

Shpërthen koronavirusi në Akademinë e Shkencave, të gjithë akademikët në karantinë

Koronavirusi nuk ka kursyer as institucionin më të lartë shkencor në vendin tonë. Mësohet se Covid-19 ka depërtuar dhe në Akademinë e Shkencave. Kësisoj, shumë...

SPAK më në fund foli: Kemi nisur hetim për inceneratorët  

Struktura e Posaçme e Anti-Korrupsionit, SPAK ka konfirmuar për Euronews Albania se ka regjistruar procedim penal për çështjen e inceneratorëve. Kreu i SPAK, Arben...
- Advertisement -