- Advertisement -

TAG

katolike

Kush ishte Shën Albani i Britanisë?

shkruan Fahri Xharra Heronjtë e Trojës me fiset e tyre, të cilët shpëtuan nga shkatërrimi, u shpërngulën për në Europë. Ene Dardanidi u vendos në...

Sulmi në Sri Lanka/ Ish deputeti i PD-së: Krim që godet jo vetëm kristianët, por vlerat tona universale

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka reaguar për sulmin terrorist ndaj besmimtarëve katoliokë të cilët po kremtonin festën e Pashkës në Sri Lanka. Përmes...

Gratë katolike të Shkodrës ishin të parat shqiptare që luajtën në teatër

Në shumë nga pikëpyetjet e ditëve të sotme, nga shumë drama të mëdha të femrës shqiptare pikërisht sot, nga një tragjedi e ditëve të...

Veprimi i Fishtës, kur disa katolikë deshën me djegë xhaminë e Lezhës

Nga Kreshnik Osmani Kur disa katolikë deshën me djeg xhaminë e Lezhës, këtë e merr vesh At Gjergj Fishta dhe me t’u errësu, shkon tek...

Rindërtohet kisha e shek XII në Mal të Zi, katolikët meshë pas 5 shekujsh

Në qytetin e vjetër të Tivarit, sot nën juridiksionin e Malit të Zi, pas plot 447 vitesh u kremtua mesha në stilin romak, ku...

I vihet zjarri kishës katolike në Durrës

Disa persona të paidentifikuar i kanë vënë zjarrin një kishe në zonën e Portromanos në Durrës gjatë natës së kaluar. Zjarri i është vënë portës...

Verorja e shqiptarëve pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, ja ç’simbolizojnë 2 ngjyrat

Ardhja e pranverës në kultura të ndryshme lidhet me një sërë ritualesh. Të shqiptarët me 1 mars shumë prej fëmijëve, vajzave dhe grave por...

Nënshtetësia shqiptare për Janullatos, veprim antihistorik

Nga Spartak Ngjela Nënshtetësia shqiptare që iu dha kryepeshkopit grek të kishës ortodokse autoqefale shqiptare, Janullatos; është një veprim antihistorik. I. Një veprim antihistorik ka qënë edhe...

2017 vjet më parë Zoti e dërgoi të birin e tij në tokë që njerëzit të mos jetonin në errësirë…Gëzuar Krishtlindjen!

Besimtarët e krishterë në të gjithë vendin festojnë sot Krishtlindjen. Jesus lindi 2017 vjet më parë duke u bërë shpresa, frymëzimi dhe forca e besimtarëve...

Ipeshkvijtë katolikë mesazh për Krishtlindje: Në Shqipëri ka varfëri e mjerim, prandaj është zbrazur kombi

Ipeshkvijtë katolikë kanë një mesazh për të gjithë shqiptarët me rastin e Krishtlindjeve. Ndërsa i urojnë çdo të mirë shqiptarëve ata theksojnë se në vend...

Latest news

PD dorëzoi në KAS dosjet voluminoze për shkeljet zgjedhore, zbardhen pretendimet e selisë blu

Partia Demokratike ka dorëzuar në KAS 10 dosjet voluminoze për shkeljet e pretenduara elektorale në 9 qarqe të vendit, konkretisht për Kukësin, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin,...

“Demokracia lind me liri, rritet me ligje demokratike”, njoftohet protesta e parë te kryeministria pas zgjedhjeve të 25 Prillit

Shoqëria civile së bashku me ish-të përndjekur politikë, aktivistë dhe intelektualë ka parashikuar në datën 12 Maj mbajtjen e një proteste në ambientete përballë...

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...
- Advertisement -