- Advertisement -

TAG

Kanada

Trump akuzon Kanadanë për masa tregtare mjaft kufizuese: Penalizon fermerët

Presidenti amerikan, Donald Trump kritikoi Kanadanë, me akuzën se po i trajton shumë keq fermerët amerikanë me vendosjen e masave tregtare mjaft kufizuese. Kjo kundërpërgjigje...

Rrëfimi i shqiptares që punon në qeverinë kanadeze

Shpresa Loshaj që prej pesë vitesh punon në qeverinë e Kanadës. Loshaj që është këshilltare për politikat e pronësisë intelektuale në Kanada thotë se është...

Kanada, probleme teknike, aeroplani bën ulje emergjente në autostradë (film)

Një pilote femër ka bërë një ulje emergjente në një autostradë kanadeze. Sipas mediave të huaja, pak para se të arrinte në aeroport, pilotja ka...

Autoritetet kanadeze pas aksidentit tragjik: Nuk kërcënohet siguria kombëtare

25-vjeçari i akuzuar se drejtoi një furgon mbi këmbësorët në qytetin Toronto, të Kanadasë, duke vrarë kështu 10 persona dhe duke plagosur 15 të...

Sulm në Kanada, furgoni përplas një turmë këmbësorësh

Një furgon i bardhë ka përplasur një turmë këmbësorësh në Toronto, Kanada. Sipas informacioneve paraprake të policisë raportohen së paku 8 të plagosur.  Sipas Departamentit të Policisë...

Aksident tragjik në Kanada, humbin jetën 14 sportistët e hokejit

14 persona kanë humbur jetën kur një kamion dhe një autobus, në të cilin ndodhej një skuadër kanadeze e hokejit u përplasën mbrëmjen e...

Një mendje e hapur për çdo derë të hapur, 2 binjaket shqiptare që po shkëlqejnë në Kanada

Nga Rea Shundi Eksperienca e Vasia Barka dhe Aleksia Barka, nga shkollat Shqiptare, në fitimin e bursës prestigjioze të Universitetit të Pensilvanisë mbi “Shkencat Molekulare...

480 mijë $ dhe shtëpi në Kanada, Lulo, gjyqtari i parë përballë Vetting-ut

Ditë historike për shqiptarët dhe Shqipërinë. Më në fund, ora e llogaridhënies për gjyqtarët dhe prokurorët shqiptarë ka trokitur. Sot, procesi i Vetting-ut, një prej...

E habitshme, mjekët kanadezë në protestë: Na ulni rrogën

Mjekë që protestojnë se i kanë rrogat shumë të larta. Në kontekstin shqiptar kjo duket si barcaletë, por në fakt është një ngjarje e...

Pas Europës, ngricat “paralizojnë” Amerikën e Veriut (film)

Pas Europës, disa pjesë të SHBA-së dhe Kanadasë, temperaturat ranë deri në -29C të premtën në darkë, ndërsa si pasojë e erës së fuqishme,...

Latest news

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës kundër COVID-19?

Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë ende nuk ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje. Serbia ka nisur vaksinimin...

Rama takon të hënën Presidenten e KE dhe euro-komisionerin për zgjerim Oliver Varherly

Me 1 mars kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga delegacioni shqiptar do të marrë pjesë në takimin e Këshillit të Stabilizim Asociimit në Bruksel....

70 vjetori i vrasjes pa gjyq të 22 intelektualëve, Basha: Kujtesë që të mbrojmë rrugën tonë evropiane

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përkujtuar ditën e sotme, 70-vjetorin e vrasjes pa gjyq të 22 intelektualëve nga diktatura. Në një postim në...

U qëllua me armë në Athinë, shqiptari lëvizte me antiplumb e lëndë narkotike me vete

Mediat në Greqi raportojnë detaje të reja rreth shqiptarit që u qëllua mbrëmjen e së premtes me armë zjarri në Athinë . Sipas raportimeve, shqiptari...

Plas sherri për vendin e parkimit, i riu acarohet keq dhe qëllon në ajër

U konfliktuan për vendin e parkimit, kapet dhe shoqërohet nga Policia, 18-vjeçari që qëlloi në ajër me një armë të dyshuar zhurmuese. Policia e Kukësit,...
- Advertisement -