- Advertisement -

TAG

Ismail Kadare

Si u fundos Bilal Xhaferri pas kritikës tek Lidhja e Shkrimtarëve të romanit “Dasma” të Ismail Kadaresë (film)

Pak ditë më parë në qytetin e Sarandës, u përurua obelisku kushtuar Bilal Xhaferrit, shkrimtari i talentuar i viteve '60, që diktatura komuniste e...

“Prozart 2020”, Kadare fiton çmimin e rëndësishëm Ballkanik dhe ka një mesazh për lexuesit në kohë pandemie

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare ka fituar një tjetër çmim të rëndësishëm. Mësohet se festivali internacional i letërsisë “PRO-ZA Ballkan” i ka akorduar ditën...

Katër vilajetet/ Sikur t’ishin sot së bashku?!

shkruan Fahri Xharra Na ishin një herë katër vilajete shqiptare nën Perandorinë Osmane. Edhe ata e dinin shumë mirë se kush jemi dhe sa jemi....

“Gjeniu i letrave, sot 84 vjeç”, Meta uron Ismail Kadarenë: Shëndet e jetë të gjatë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, uron gjeniun e letrave shqiptare, Ismail Kadare, i cili feston sot 84-vjetorin e lindjes. Në një mesazhi në “Facebook”, Meta...

Befason aktori i “Portokallisë”: U ndava nga e dashura se nuk njihte Kadarenë

Aktori i njohur i humorit Ledio Lako, i ka befasuar të gjithë me deklaratën që ka bërë së fundmi. I ftuar në emisionin ‘Mos i...

“Shqipëria, është kapur për fyti prej një tufe k*rvash dhe b*thq*rash”, aktivisti thirrje intelektualëve: SOT, sepse nesër, është shumë vonë!

Aktivisti Briken Fejzullai përmes një postimi në rrjetet sociale iu ka bërë thirrje të gjithë intelektualëve që të reagojnë lidhur me situatën në të...

Kadare vlerësohet me titullin më të lartë nga Macron: Oficer i Madh i Legjionit të Nderit

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i Madh i Legjionit të...

Nuk ka ikur Agron Tufa, por ju të gjithë

Nga Artan Gjyzel Hasani Ikja e Agron Tufës është me e rëndë se ikja e Kadaresë, në kohën kur diktatura numëronte ditët e fundit të...

Ismail Kadare fiton “Neustadt 2020”, çmimin prestigjioz ndërkombëtar për Letërsi

Revista prestgjoze e Universitetit të Oklahomas për letërsinë dhe kulturën ndërkombëtare "World Literature Today", njoftoi mbrëmjen e djeshme se Ismail Kadare është laureati i...

Zija Çela: “Juria ka Handken, Bota ka Kadarenë”

"Me dasht, me besu tek vetja, me fal buzëqeshje" -u tha nxënësve të klubit të leximit Gjimnazi Petro Nini Luarasi autori i mirënjohur Zija...

Latest news

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Qyteti që “prodhoi” koronavirusin shënon zero raste, në Wuhan hapen pa kufizime edhe klubet e natës

Ish-epiqendra e pandemisë COVID-19, nga ku dyshohet se ka ardhur edhe koronavirusi, qyteti kinez Wuhan nuk ka raportuar asnjë rast të ri në 24...

Ikën si legena/ Tifozët “trima” sllavo-maqedonë ia mbathën, kur u afruan shqiptarët (film)

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve,...

Të shtënat me armë zjarri te “Astiri”, ky është 45 vjeçari i plagosur (foto)

Një ngjarje e rëndë ndodhi vetëm disa minuta më parë në zonën e "Astirit" në Tiranë, ku një person mbeti i plagosur me armë...

Shpërthim i fuqishëm në Durrës, qyteti bregdetar “pushtohet” nga tymi

Një shpërthim i kontrolluar ka ndoodhur në ambientet e brendshme të pallatit të Kastratëve në lagjen 17 në Durrës. Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit...
- Advertisement -