- Advertisement -

TAG

hebrenjtë

Hebrenjtë dhe shqiptarët. Sa dallojmë ndër veti?

Shkruan Fahri Xharra Shpesh e kam shkruar që të mendojmë si hebrenj, por miqtë e mi të shkrimeve nuk pajtoheshin. Arsyen e di unë, por...

Hebrenjtë, dokumentet që vërtetojnë shpëtimin (film)

Shumëkush ka dëgjuar, ka marrë informacion, apo e ka të qartë faktin se populli dhe autoritetet shtetërore shqiptare i mbrojtën dhe shpëtuan hebrenjtë nga...

Atdheu i dytë në Shqipëri dhe tërheqja e Gestapos, e vërteta e shpëtimit të hebrenjve (film)

“Hebrenjtë, e vërteta e shpëtimit”. Dokumentari me fakte dhe dokumente për historinë e shpëtimit të hebrenjve në Shqipëri u transmetua sonte 22:30 në “ABC”....

25 marsi turpi i Greqisë. Si u dërguan hebrenjtë drejt vdekjes (fotot ngjethëse)

Nga Arben Llalla Greqia feston çdo 25 mars, si dita e fillimit të Revolucionit të 1821 për çlirimin e saj nga osmanët. Por 25 marsi...

Vuçiqi, hebrenjtë dhe shqiptarët

Vuçiqi në Washington shpik tema e ide që janë joshëse për veshin e atyre që i dëgjojnë, sidomos për hebrenjtë, ndërkohë që Prishtina e...

Rrahja e protestuesëve me njëri-tjetrin është si armët që gjetën komunistët në kishë

Dikush pyet në faqen e 27.al: “Po tani që doli se protestuesit u rrahën me njëri-tjetrin, çfarë do të thoni?”. Mesazhi është në formën e...

Cili ishte greku që vrau hebrenjtë në Selanik dhe u shpall hero?

Shqiptarët e Çamërisë u masakruan dhe u dëbuan, vetëm pse ishin shqiptarë. Në ditët në vazhdim do sjellim historinë e një grekut bashkëpuntor i...

Çamët i përgjigjen Presidentit grek: Vetëm nëse zhduk shqiptarët, mund të thuash që Çështja Çame nuk ekziston

Deklaratë e Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet dhe Shoqatës Patriotike Atdhetare “Çamëria” Nuk është qëllim, as mision që t’i përgjigjemi çdo lloj marrëzie që na...

Kur grekët masakruan çamët më keq se Hitleri hebrenjtë, fotot e rralla

Masakra ndaj çamëve, është një pjesë e historisë së Shqipërisë që nuk harrohet dhe nuk kapërdihet. Kanë kaluar mbi 70 vjet nga masakra greke ndaj...

Francë/ Arrestohet ekstremisti që donte të vriste presidentin Macron

Një ekstremist i djathtë akuzohet se ka komplotuar për vrasjen e presidentit Emmanuel Macron në paradën e Ditës së Bastijës, më vonë gjatë muajit. 23-vjeçari...

Latest news

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Maluma vjen më në fund në Tiranë, zbulohet data dhe vendi i mbajtjes së koncertit të shumëpritur

Shumë koncerte të rëndësishme u anulluan për shkak të pandemisë Covid-19 në të gjithë botën , po ashtu si dhe në Shqipëri. Një nga...
- Advertisement -