- Advertisement -

TAG

hebre

Holokausti serb ndaj hebrenjve dhe Çështja Shqiptare (Ja pse Izraeli nuk lahet me Kosovën)

shkruan Fahri Xharra Serbia e kishte kampin e vdekjes së hebrenjve, por falë intuitës hebraike ai kamp përmendet edhe sot. Ai kamp është i shënuar...

Heroi hebre i luftës italo-greke që ia dhunojnë varrin nazistët grekë

Nga Arben Llalla Greqia po bënë vazhdimisht presione Shqipërisë për të mbushur rreth 8.000 varre fantazmë me eshtra qoftë të kafshëve, por edhe të shqiptarëve...

Të udhëtosh me një hebre të lidhur në makinë, në New York është e ndaluar me ligj, sidomos të martave, të enjteve dhe të...

Nga Woody Allen Në gjueti të drerit të egër Kjo është megjithmend e pabesueshme. Njëherë vrava një dre të egër. Shkoja për gjah, sipër, në kufi me...

Për vuajtjen s’ka përgjigje…

Nga Isaac Bashevis Singer -A ka ndonjë përgjigje gjëkund për të gjitha këto, apo s’ka? -Jo, përgjigje nuk ka. -Përse? -Nuk mund të ketë përgjigje për vuajtjen. Nuk ka...

Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Besimtarët e krishterë e dinë se Jezu Krishti ka qenë hebre. Me siguri keni dëgjuar edhe se Ajnshtajni ka qenë hebre. Adhuruesit e modës...

Rama në Uashington: Shqiptarët dorëzuan floririn, por jo hebrenjtë

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën e Komitetit Izraelito-Amerikan në Uashington, ku theksoi se për herë të parë, në prill, do të ketë...

Rama anti-amerikan dhe anti-hebre, Ambasada e SHBA nuk e sheh

Nga Petrit Vasili Kryeministrin egërsisht anti-amerikan dhe anti-hebre, Ambasada Amerikane nuk e sheh.... Dje në mes të parlamentit kur diskutohej rezoluta amerikane e presidentit Trump për...

Berisha gaboi rëndë, Jeruzalemi nuk është si Prishtina

Nga Kreshnik Spahiu E papranueshme logjika e çdo demokrati dhe për më tepër e ish-kryeministrit Shqipërisë z. Sali Berisha që në bllok opozitar po mbrojnë...

Refugjatët hebrenj të dëbuar nga vendet arabe (Foto)

Historia e popullit hebre ka njohur shumë vuajtje në historinë e tyre, por një nga dramat më të mëdha është largimi i tyre nga...

Giovanni Paramithiotti, çami që themeloi Interin e Milanos

Nga Arben Llalla Giovanni Paramithiotti është Presidenti i parë i skuadrës së Interit të Milanos. Skuadra e futbollit të Interit të Milanos u themelua në...

Latest news

Greva e naftëtarëve, Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës: E papranueshme, t’u sigurohen pagat

Sindikatat ndërkombëtare ”IndustriALL Global Union” dhe ”IndustriAll European Trade Union” i janë drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama. Në letër i kërkohet qeverisë që...

Tabaku: Prej 5 vitesh në Tiranë sheh vetëm beton, pluhur, maune e gropa

Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka reaguar lidhur me betonizimin e Tiranës në 5 vitet e fundit duke akuzuar kryebashkiakun e kryeqytetit, Erion...

Bojkoti i kampionatit, Liga Profesioniste do të mblidhet sërish ditën e hënë

Nuk ka ende një datë se kur do të fillojë kampionati shqiptar, i cili është në bojkot nga 12 shtatori. Presidenti i FSHF, Armand...

Merr flakë në ecje automjeti në aksin Levan-Ura e Mifolit

Një makinë ka marrë flakë në ecje në aksin Levan-Ura e Mifolit. Në automjetin tip “Renault”me targa AA001DM ndodheshin shoferi dhe një pasagjer, të cilët...

Regjistrohen 19,644 raste ditore me Covid-19, 151 persona humbën jetën në Itali

Italia ka konfirmuar 19,644 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, nga 177,669 teste të kryera. Raportohet se totali i të...
- Advertisement -