Heroi hebre i luftës italo-greke që ia dhunojnë varrin nazistët grekë

Duhet të lëçisni

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Nga Arben Llalla

Gjetja e eshtrave të Mordehe Friz në Tremisht

Greqia po bënë vazhdimisht presione Shqipërisë për të mbushur rreth 8.000 varre fantazmë me eshtra qoftë të kafshëve, por edhe të shqiptarëve duke i pagëzuar si eshtra të ushtarëve grekë të vrarë gjatë luftës italo-greke 1940-1941. Do të ishte më e pranueshme dhe e respektueshme, nëse do kishte një varrezë monumentale e nderuar nga të gjithë se sa disa varreza me eshtrash pa identitet të pagëzuar nga Greqia si eshtra të ushtarëve të saj.

Mordehe Friz

Një fakt interesant është gjetja më 2001 e eshtrave të kolonelit greko-hebre Mordehe Friz në fshatin Tremisht të Përmetit dhe rivarrosja e tij në vitin 2002 me nderime në varrezat hebreje të Selanikut, ku familja dhe komuniteti hebre në Greqi kërkoi me këmbëngulje që këto eshtra të rivarrosen me nderime atje ku e kanë vendin dhe nderin, pra në Selanik dhe jo të mbeteshin pa nderime e pakrenari në Shqipëri.

Për fat të keq, varrezat dhe varri i heroit të Greqisë, Mordehe Friz dhunohen nga fanatikët fetarë ortodoksë dhe nazistët grekë. Kjo tregon se fanatizmi dhe intoleranca fetare nuk ofrojnë zgjidhje, por janë problemi në Greqi.

Mordehe Friz lindi në 1893 në Halkidha të Greqisë. U diplomua për drejtësi dhe mbaroi më 1916 shkollën e oficerëve në Rezervë. Djali i tij Jakov Mordehe Friz dërgoi mbi 2.000 letra qeverive të Greqisë dhe ambasadës greke në Tiranë për gjetjen e eshtrave të babait të tij, deri sa më 2002 këto eshtra u gjetën dhe u rivarrosën në Greqi.

Mordehe Frizis u vra më 5 dhjetor 1940 nga bombardimet e aviacionit italian.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Gara për në Gjykatën Kushtetuese, KED ndalon kandidaturat e 3 gjyqtarëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka ndaluar kandidaturat e tre gjyqtarëve për dy vakancat e përkohshme në GJK. U është ndaluar kandidimi Aldona Sylaj,...