Refugjatët hebrenj të dëbuar nga vendet arabe (Foto)

Duhet të lëçisni

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Historia e popullit hebre ka njohur shumë vuajtje në historinë e tyre, por një nga dramat më të mëdha është largimi i tyre nga vendet arabe, ku jetonin qe prej 2 mije vitesh. “Refugjatët hebrenj nga vendet arabe”, titullohet ekspozita që do të hapet më 18 maj në Tiranë me mbështetjen e Ambasadës Izraelite në Tiranë. Ekspozita do të jetë e hapur për publikun në  Muzeun Historik Kombetar, ndërsa 27.al ka siguruar disa foto të saj që sjellin prova se hebrenjtë banonin në ato vende para se të detyroheshin të largoheshin.

Fotoja kryesore tregon një familje hebreje nga Jemeni duke ecur nëpër shkretëtirë për në një kamp refugjatësh të ndërtuar nga amerikanët pranë Aden.

Besohet se më shumë se 850 mijë hebrenj janë dëbuar nga këto vende pas Luftës së Dytë Botërore, kryesisht pas krijimit të shtetit të ri Izraelit në 1948-ën.

Vendet arabe, të cilat kurrë nuk e pranuan deklaratën e OKB-së për krijimin e një shteti hebre, detyruan hebrenjtë që jetonin në territoret e tyre të largohen nga shtëpitë e tyre, duke lënë pas pasuritë e tyre. Në disa raste dëbimet u shoqëruan me masakrat dhe dhunë ndaj hebrenjve.

“Toka e Izraelit ishte vendlindja e Popullit Hebre më shumë se tre mijë vjet më parë. Që nga kohët e lashta, qendra të qytetërimit hebraik janë themeluar në shumë pjesë të rajoneve fqinje. Komunitetet hebreje të rëndësishme kanë ekzistuar në të gjithë Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut, Babiloni, Levant, Gadishulli Arabik, Jemen dhe Gjirin Persik për më shumë se 2000 vjet, shekuj përpara ardhjes së Islamit dhe pushtimit arab”, shkruhet poshtë dy prej fotove që tregojnë një grua hebreje në tokën islamike dhe një doktor hebre me veshje që i përkasin shekullit të 17-të./27.al

hebre 7

hebre education
hebre 5

hebre 4

rrugetimi hebre hebre3 hebre 2

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Gara për në Gjykatën Kushtetuese, KED ndalon kandidaturat e 3 gjyqtarëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka ndaluar kandidaturat e tre gjyqtarëve për dy vakancat e përkohshme në GJK. U është ndaluar kandidimi Aldona Sylaj,...